Minął miesiąc od kiedy koncertem „Z archiwum polskiej muzyki rozrywkowej” w wykonaniu Mateusza Mijala rozpoczęły się Dni Kultury Połanieckiej „Mistrzowie Słowa i Dźwięku”. W tym czasie na deskach Centrum Kultury i Sztuki zaprezentował się: Teatr Muzyczny IWIA z towarzyszeniem Krakowskiej Salonowej Orkiestry Camerata, Teatr Kultureska oraz taneczna młodzież z formacji Digress. Wszystkie występy dostarczyły oglądającym mnóstwo emocji i wrażeń.  Dni Kultury Połanieckiej były podróżą do świata melodii polskich przebojów, musicali i operetek. Wyprawą do fascynującego świata Świtezianki  pełnego tajemnic i nierzeczywistych obrazów. Wycieczką do krainy Zielonego Kopciuszka wypełnionego muzyką, kolorami, zabawą i dobrym humorem. Czy było warto wybrać się w tą podróż? Z pewnością. Pełne sale, oklaski na stojąco, sympatyczne komentarze, ciepłe słowa ….  Mamy nadzieję, że zostawiliśmy Państwa z dużym muzycznym, tanecznym i teatralnym niedosytem, który uda się zaspokoić kolejnymi wydarzeniami.

Dziś przyszedł czas na oficjalne podsumowanie. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w kulturalnych wydarzeniach i aktywnie włączyli się w akcję POMAGAMY BARTOSZKOWI. Akcja przygotowana była przy wsparciu Fundacja Aktywizacji i Rozwoju. Dzięki Państwa gorącym sercom i wpłatom do puszki udało nam się zebrać kwotę 5159,93 zł. To nasza, wspólna, maleńka cegiełka w walce o zdrowie Bartoszka. Dziękujemy. wiecej zdjęć w galerii https://www.centrum.polaniec.pl/galeria/category/642-dni-kultury-polanieckiej-2022

Miłośnicy historii ziemi połanieckiej po raz drugi mieli okazję obejrzeć w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu inscenizację przestawiającą wojenne losy kapłana księdza prałata Stanisława Zbroi. Inscenizacja według scenariusza i w reżyserii Pani Małgorzaty Dalmaty – Konwickiej, oraz wykonaniu młodzieży z grupy teatralnej Maska działającej w Centrum Kultury i Sztuki na nowo przybliżyła historię proboszcza parafii świętego Marcina w czasach okupacji i trudnym okresie powojennym. Warto było powrócić we wspomnieniach do tamtych czasów i usłyszeć o człowieku, który dla swoich parafian był nie tylko księdzem, ale także obrońcą i pogodną duszą w najtrudniejszych chwilach. Historyczna opowieść o ks. prałacie Stanisławie Zbroi spotkała się z bardzo dobrym odbiorem publiczności. Pełna sala i oklaski na stojąco były dowodem na to, iż warto pamiętać i ocalać od zapomnienia okruchy wspomnień, ślady historii połanieckiej ziemi i ludzi, których los na zawsze z nią połączył. Warto również dbając o rozwój młodego pokolenia zaszczepić w nim miłość do "małej Ojczyzny".  

Przedstawienie Rycerz w sutannie

więcej zdjęć ...https://www.centrum.polaniec.pl/galeria/category/636-rycerz-w-sutannie

Cykl kulturalnych spotkań rozpoczęliśmy koncertem wokalisty i kompozytora Mateusza Mijala. Była to wyjątkowa podróż przez archiwum polskiej muzyki rozrywkowej. Znane i lubiane przeboje polskich wokalistów w nowych, ciekawych aranżacjach podbiły serca publiczności tworząc miłą atmosferę wypełnioną przyjemnymi dla ucha dźwiękami. Było magicznie …..
Mateusz Mijal pozostawił słuchaczy z dużym, muzycznym niedosytem, który mamy nadzieję zdoła zaspokoić kolejne wydarzenie; koncert operetkowy „Arią i Pieśnią Malowane”. Zapraszamy do spędzenia kulturalnego czasu z nami ….

 Dni Kultury Połanieckiej to również akcja charytatywna  POMAGAMY BARTOSZKOWI przygotowana przy wsparciu Fundacji Aktywizacji i Rozwoju. Dziękujemy za Wasze gorące serca i wpłaty do puszki. Liczy się każda złotówka. A zebrane pieniądze pomogą małemu chłopcu w trudnej walce ze śmiertelną chorobą - rdzeniowym zanikiem mięśni. Razem możemy więcej…..

 

Więcej zdjęć https://www.centrum.polaniec.pl/galeria/category/638-koncert-mateusza-mijala

Piękna wystawa i piękny, klimatyczny koncert zespołu CZERWONY TULIPAN. Jedyne w swoim rodzaju spotkanie ludzi, dla których folk stanowi inspirację i sposób na artystyczne życie.

Taki był właśnie Przegląd Twórczości Nieprofesjonalnej w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Popołudnie w towarzystwie regionalnych artystów: Ewy Machowskiej, Doroty Rokoszak, Tadeusza Blicharza, Ryszarda Komorowskiego oraz twórców nieprofesjonalnych z grupy warsztatowej Akademii Folkowej „Świętokrzyskie czaruje”, grupy plastycznej „Babki na obcasach” z Klubu Seniora Megawat, Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy było niezwykle ciekawym wydarzeniem. Towarzyszyła temu sympatyczna atmosfera, kuluarowe rozmowy o sztuce w otoczeniu obrazów i wykonanych ręcznie bibelotów. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich, którzy zechcieli podzielić się swoją twórczością były ręcznie wykonane koguty w roli statuetek wręczone wraz z podziękowaniami przez Jarosława Kobrynia p. o. Dyrektora CKiSz.

Podsumowaniem Przeglądu Twórczości Nieprofesjonalnej był koncert znanej grupy szukającej inspiracji muzycznej i poetyckiej w kontakcie z naturą. Dla wszystkich słuchaczy było to niezwykłe spotkanie, muzyczna wędrówka z CZERWONYM TULIPANEM przez 37 lat działalności zespołu. A motywem przewodnim tej artystycznej wędrówki stało się „PIĘKNO” we wszystkich swoich odsłonach. 

 

więcej zdjęć  https://www.centrum.polaniec.pl/galeria/category/637-przeglad-tworczosci-nieprofesjonalnej-2022

Grupa teatralna „Maska” działająca w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu pod kierunkiem Pani Małgorzaty Dalmaty Konwickiej po raz kolejny odniosła teatralny sukces. Tym razem młodzież przybliżyła wojenne losy niezwykłego kapłana; ks. prałata Stanisława Zbroi. Proboszcza połanieckiej parafii świętego Marcina, który w czasach okupacji i trudnym okresie powojennym był dla swoich parafian nie tylko księdzem, ale także obrońcą i pogodną duszą w najtrudniejszych chwilach. Pełna sala i zasłużone brawa dobitnie pokazały jak ważny jest dla mieszkańców Połańca wiarygodny przekaz historii ziemi połanieckiej i ludzi, których los na zawsze z nią połączył. W związku z dużym zainteresowaniem inscenizacją planujemy powtórzenie historii „Rycerza w sutannie” 


Dożynki, dożynki               
wieniec dożynkowy
posprzątali rolnicy zboża
uczcić trzeba plony…..        

Mieszkańcy Miasta i Gminy Połaniec ten najważniejszy dla rolników dzień uczcili niezwykle uroczyście, artystycznie i muzycznie. Tłem dla Święta Plonów były piękne, słonecznikowe dekoracje, świętokrzyskie wycinanki oraz przystrojone namioty KGW z gminy Połaniec. Tradycyjnie honorowe miejsce zajęły misternie wykonane wieńce dożynkowe i kosze wypełnione chlebem i z owocami.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Po mszy korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą z CKiSz przeszedł na plac muszli koncertowej. Uroczystego otwarcia Dożynek dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Nowak witając wszystkich, w tym zaproszonych gości. Podczas ceremoniału Starostowie Dożynek; Urszula Nowak i Grzegorz Golonka z Turka Małego przekazali na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec Jacka Nowaka pachnący, wypieczony z tegorocznego ziarna chleb, który Gospodarz Miasta i Gminy Połaniec symbolicznie podzielił między wszystkimi uczestnikami dożynek. Podsumowaniem części obrzędowej był program artystyczny w wykonaniu młodzieży z CKiSz, a przygotowany przez Małgorzatę Dalmatę Konwicką i Marzenę Drożdżowską. Na ludową nutę, wesoło z przytupem zaprezentowała się Kapela OD POŁAŃCA i POŁANIECKA NUTA. Oba zespoły bawiły publiczność muzyką lekką, przyjemną, bliską sercu każdego Polaka, wywołując przy tym niemałe emocje wśród słuchaczy. Niespodzianką muzyczną była rockowa odsłona POŁANIECKIEJ NUTY, zyskując uznanie w oczach słuchaczy, którzy nagrodzili występ dużymi brawami.

 

Już po raz trzeci Plac Uniwersału Połanieckiego rozbrzmiewał żywiołową, ludową muzyką. A wszystko za sprawą Świętokrzyskiego Festiwalu Folkowych Inspiracji – projektu realizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu w ramach programu EtnoPolska 2022. Tym razem publiczność bawił Andrzej Służalec, charyzmatyczny lider Kapeli Jędrzej. Przygotowana przez niego „BIESIADA JĘDRZEJA” to mnóstwo wesołych, skocznych przyśpiewek i melodii świętokrzyskich z tekstami ułożonymi specjalnie na muzyczne spotkanie w Połańcu. Występ okraszony był dowcipem i żartobliwymi anegdotkami opowiadanymi przez „Jędrzeja”. Kapela szybko podbiła serce połańczan swoją muzyczną autentycznością, niepowtarzalnym wizerunkiem scenicznym, a przede wszystkim dobrym humorem. Na ostatnie spotkanie zapraszamy 28 sierpnia o godz. 18.00. Muzyczne spotkania „Na Ludową Nutę” zakończy KAPELA PONIDZIE. 

 

więcej zdjęć w Fotogalerii .....................fotogaleria.
Drugie, muzyczne spotkanie na połanieckim rynku przebiegło w sympatycznej, folkowej atmosferze. Z przytupem, na ludową nutę zagrała Kapela Działoszacy. Kapela z tradycjami muzycznymi prowadzona od 1987 roku przez Adama Kocerbę zachwyciła publiczność muzycznym kunsztem. Nic dziwnego, bowiem jest to jedyna kapela ze świętokrzyskiego, która nadal w swoim instrumentarium wykorzystuje harmonię trzyrzędową. Co ważne za punkt honoru Działoszacy stawiają sobie kontynuację dawnych tradycji muzycznych regionu wykorzystując między innymi wspomnianą wyżej harmonię trzyrzędową, kontrabas, klarnet C czy trąbkę „skrzydłówkę”. Półtoragodzinny koncert minął bardzo szybko, a dopieszczoną muzycznie publiczność zapraszamy już 14 sierpnia na spotkanie z Biesiadą Jędrzeja.
Muzyczne spotkania „Na ludową nutę” realizowane są w ramach projektu Świętokrzyski Festiwal Folkowych Inspiracji dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022. 
 

Więcej zdjęć w https://centrum.polaniec.pl/galeria/category/632-muzycznie-na-ludowo-7-08-2022

Deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne nie przeszkodziły w dobrej zabawie podczas pierwszego Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich w Połańcu. Żywiołowa muzyka oraz kolorowe stoiska 24 KGW i stowarzyszeń z gminy Połaniec, powiatu staszowskiego, mieleckiego, koneckiego i skarżyskiego przywitały uczestników folkowego wydarzenia. Była to uczta dla oka, ucha i podniebienia. Smakowicie wyglądające i pachnące potrawy, ciasta i frykasy skusiły niejednego „łasucha”. Wzrok przyciągały piękne, stylizowane motywami ludowymi stroje sympatycznych pań z Kół Gospodyń Wiejskich. To one były gwiazdami tego festiwalu, bowiem pokazały, że potrafią dobrze się bawić bez względu na pogodę. Festiwal przygotowany został z myślą o wspólnej zabawie, integracji, wymianie doświadczeń, kulturalno – artystycznych emocji i kulinarnych doznań. Partnerem wydarzenia była Enea Elektrownia Połaniec.

Wydarzenie tradycyjnie rozpoczął Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Nowak w towarzystwie Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec Jarosława Kądzieli, p.o. Dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu Jarosława Kobrynia i prowadzącej imprezę Przewodniczącej Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Końskich Justyny Rupniewskiej. Na scenie zaprezentowały się zespoły i kapele lubiące folkowe brzmienie i dbające o to by muzyka ludowa nie została zapomniana. Występy zespołów Endriu Band, Wyleniałe Niedźwiedzie, Połaniecka Nuta, KGW Kierzanki, Kapeli Jacki Bogoryjskie oraz Sami Swoi porwały wszystkich do wspólnej zabawy, śpiewania i tańców. I choć niebo zasnute było chmurami i padał deszcz muszla koncertowa pełna była ciepła i serdeczności, tętniła folkową radością, i energią. Festiwal muzycznie podsumował „potańcówką w muszli” młody, dobrze zapowiadający się zespół Konkret Band, który bawił wszystkich do późnych godzin nocnych. A gdy ucichły ostatnie dźwięki instrumentów uczestnicy imprezy pożegnani się z nadzieją na szybkie spotkanie i kontynuację Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich w Połańcu jako święta tradycji, muzyki ludowej i smaku.

Wszystkim Paniom z KGW Nadwiślanki z Maśnika, KGW "Z naturą w tle" ze Zrębina, KGW Zdziecianeczki, KGW Rudniczanki z Rudnik, KGW Kierzanki, KGW Gawłuszowice, KGW Skarżysko Kościelne, KGW Surowa, KGW Zaduszniki, KGW "Czerwona Malina" z Kiełczyny Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Połanieckiej „Z tradycją w nowoczesność” z Maśnika, 13 KGW z powiatu koneckiego dziękujemy za przygotowanie stoisk, mnóstwa smakowitości, wspólną zabawę i godne reprezentowanie swojego regionu. 

 

więcej zdjęć w fotogalerii 

... zachwycił swoim występem jury i publiczność. Tym razem po wygraną sięgnął w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych ,,Jakżem jechoł do Sichowa" w Sichowie Małym. Nasi, młodzi wokaliści byli bezkonkurencyjni. Fantastyczna energia, świetny wokal i uśmiech to znak rozpoznawczy Połanieckiej Nuty. Wielkie gratulacje i słowa uznania dla całego zespołu i instruktora prowadzącego Marzeny Drożdżowskiej za stworzenie pięknego, utalentowanego, "muzycznego żywiołu" kultywującego tradycje naszego regionu. 

nagroda dla zespołuwystęp zespołu Połaniecka Nuta
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na używanie plików cookie.