Logo Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w CKiSz w Połańcu

W 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przestrzeń Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu wypełniły biało-czerwone barwy oraz dźwięki patriotycznych pieśni. W celebrowaniu Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji, organizacji społecznych oraz mieszkańcy gminy Połaniec. Obecne były również służby mundurowe, harcerze, młodzież szkolna oraz liczne poczty sztandarowe. Uroczystość poprowadziła Katarzyna Błachut. 

Wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” wprowadziło zebranych w podniosły nastrój, przypominając o znaczeniu tego wyjątkowego dnia w historii Polski. Jacek Benedykt Nowak, Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, w swoim wystąpieniu podkreślił wartość wolności, niepodległości oraz pamięci o tych, którzy oddali życie za ojczyznę.
O sile patriotyzmu, rozumianego jako codzienna troska o wspólnotę i Ojczyznę, mówiła Małgorzata Walenciak, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Połańcu. Małgorzata Dalmata-Konwicka z wielkim wzruszeniem przypomniała natomiast postać połańczanina Bolesława Kubika oraz Orląt Lwowskich – młodych bohaterów walczących o wolność Polski. Jej słowa były hołdem dla odwagi i ofiarności tych, którzy swoje życie oddali za niepodległość.
Podczas uroczystości głos zabrali również zaproszeni goście: Anna Kosowicz, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Staszowskiego, oraz Marek Maj, Radny Rady Miejskiej w Połańcu, który odczytał list Poseł na Sejm RP Anny Krupki.

Na scenie połączyły się muzyka, taniec i słowo, tworząc poruszającą opowieść o miłości do Ojczyzny i drodze Polaków do wolności. Artystyczna prezentacja młodzieży ze Studia Piosenki „Sidus”, formacji tanecznej „Digress” oraz grupy teatralnej „Maska”, pełna symboliki i patriotycznych odniesień, poruszyła zgromadzonych, łącząc refleksję nad historią z radością wspólnego świętowania. Publiczność nagradzała artystów gromkimi brawami, a wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wypełniło salę duchem jedności i dumy narodowej.

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy udali się na cmentarz przy ulicy Osieckiej, gdzie przy zbiorowej mogile nieznanych żołnierzy z czasów II wojny światowej złożono kwiaty i wieńce, oddając hołd poległym. Ostatnim punktem obchodów była Msza Święta jubileuszowa w kościele pw. św. Marcina, połączona z obchodami 125-lecia konsekracji świątyni. Wspólna modlitwa za Ojczyznę stanowiła duchowe zwieńczenie dnia pełnego refleksji, wdzięczności i dumy.
Tegoroczne obchody w Połańcu były nie tylko lekcją historii, lecz przede wszystkim żywym świadectwem pamięci, wspólnoty i dumy z wolnej Polski.

Galeria zdjęć

DSC_3958 DSC_3961 DSC_3974 DSC_3975 DSC_3997 DSC_3999 DSC_4002 DSC_4011 DSC_4012 DSC_4025 DSC_4018 DSC_4030 DSC_4033 DSC_4056 DSC_4067 DSC_4063 DSC_4068 DSC_4080 DSC_4092 DSC_4100 DSC_4108 DSC_4111 DSC_4113 DSC_4116 DSC_4122 DSC_4130 DSC_4144 DSC_4138 DSC_4147 DSC_4157 DSC_4153 DSC_4161 DSC_4159 DSC_4163 DSC_4170 DSC_4172 DSC_4175 DSC_4179 DSC_4182 DSC_4191 DSC_4194 DSC_4196 DSC_4197 DSC_4207 DSC_4211 DSC_4222 DSC_4226 DSC_4231 DSC_4240 DSC_4246 DSC_4249 DSC_4256 DSC_4260 DSC_4266 DSC_4277 DSC_4281 DSC_4287 DSC_4298 DSC_4303 DSC_4310 DSC_4317 DSC_4335 DSC_4337 DSC_4344 DSC_4346 DSC_4354 DSC_4357 DSC_4370 DSC_4386 DSC_4372 DSC_4389 DSC_4391 DSC_4393 DSC_4395 DSC_4401 DSC_4404 DSC_4414 DSC_4419 DSC_4421 DSC_4427 DSC_4430 DSC_4435 DSC_4441 DSC_4448 DSC_4459 DSC_4465 DSC_4476 DSC_4469 DSC_4481 DSC_4479 DSC_4483 DSC_4489 DSC_4491 DSC_4496 DSC_4494 DSC_4502 DSC_4512 DSC_4507 DSC_4523 DSC_4533 DSC_4526 DSC_4536 DSC_4541 DSC_4542 DSC_4548 DSC_4552 DSC_4558 DSC_4555 DSC_4573 DSC_4574 DSC_4577 DSC_4584 DSC_4587 DSC_4599 DSC_4591 DSC_4604 DSC_4614 DSC_4622 DSC_4629 DSC_4636 DSC_4644 DSC_4639 DSC_4649 DSC_4656 DSC_4659 DSC_4661 DSC_3927 DSC_3937 DSC_3923 DSC_3945 DSC_3941 DSC_3951
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności