Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

219 Rocznica Ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego

{phocagallery view=category|categoryid=202|imageid=4481|float=left}

219 ROCZNICA OGŁOSZENIA UNIWERSAŁU POŁANIECKIEGO

Uroczystości związane z obchodami 219 rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego  poprzedziły imprezy towarzyszące: Turniej Bowlingowy dla Mieszkańców Miasta i Gminy Połaniec, Bieg Kościuszkowski, Zjazd Środowisk Kościuszkowskich i Turniej Piłki Nożnej  Oldbo’ys. Same Dni Połańca upłynęły w gorącej, muzyczno – sportowej atmosferze. Muszla koncertowa tętniła muzyką, zachęcając mieszkańców do wyjścia z domu. Kolorowe kiermasze, dmuchańce i widoczne z daleka fruwające balony kusiły nie tylko dzieci ale i dorosłych. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się młodzi artyści z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. W świetle kolorowych reflektorów czarowali choreografią i wokalem. Wszyscy wokaliści i tancerze otrzymali pamiątkowe maskotki ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Połaniec. Występy dzieci i młodzieży przeplatały się z zawodami  i mini konkursami Strong Man. Biorący udział w pokazie siłacze: Sławomir Toczek i Sławomir Orzeł wzbudzali zachwyt wśród młodszej i starszej części publiczności. Wielu chętnych chciało spróbować własnych sił i zmierzyć się z mistrzami. Uchwyt Herkulesa, Waga Płaczu, Yok to jedne z konkurencji na miarę Mistrzostw Polski Strong Man. Najlepsi dorośli – amatorzy otrzymali pamiątkowe koszulki, a najmłodsi zawodnicy- maskotki.

{phocagallery view=category|categoryid=203|limitstart=19|limitcount=5}

{phocagallery view=category|categoryid=203|limitstart=33|limitcount=5}

W  przygotowaniu i prowadzeniu zawodów pomagali młodzi zapaśnicy z Klubu MKS „Czarni” Połaniec. W „pokazach siły” nie brały udziału tylko „maluszki”, dla których instruktorzy z Centrum Kultury i nauczyciele z połanieckich przedszkoli przygotowali szereg zabaw animacyjnych i kącik plastyczny. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszyły się prezentowane podczas imprezy samochody sportowe marki BMW z tarnobrzeskiego MGarage Drift Team profesjonalnie przygotowane do driftu. Zawodnicy teamu: Grzegorz Śnios, Michał Wojtan i Adrian Pękala na co dzień startujący z sukcesami w zawodach driftingowych w Polsce i zagranicą, chętnie pokazywali silniki i wnętrza aut oraz opowiadali o swojej pasji. Popołudniowa dawka znanych przebojów w wykonaniu Studia Piosenki Sidus z CKiSz poprzedziła uroczyste wręczenie przez Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec, Przewodniczącego Rady Miejskiej, I Wicemiss Ziemi Świętokrzyskiej 2012, Miss Publiczności Ziemi Świętokrzyskiej i Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki pucharów zwycięzcom Turnieju Bowlingowego dla Mieszkańców Miasta i Gminy Połaniec w kategorii kobiet i mężczyzn. Muzyczne lata 70 powróciły za sprawą grupy ABBA SHOW. Perfekcyjne brzmienie, aranżacje, niespotykane podobieństwo fizyczne do oryginału, kostiumy sceniczne do złudzenia przypominały “ Wiecznie Żywą Legendę”. Niezwykłe, energetyczne granie zaaplikowała gwiazda wieczoru – Piotr Kupicha i zespół FEEL.

{phocagallery view=category|categoryid=203|limitstart=51|limitcount=5}

Charyzmatyczny wokalistka katowickiej grupy od pierwszego dźwięku z dużą łatwością zdobył serca  publiczności i zaprosił do wspólnego śpiewania. „Jak anioła głos”…. usłyszał Piotr Kupicha w wykonaniu połanieckiej publiczności. Koncertem w Połańcu zespół FEEL rozpoczął letnią trasę koncertową po Polsce. Magiczne świetlno – muzyczne koncertowe show nawiązało do kolejnego występu. Raz w ciemnościach sceny raz w dymie i świetle zaprezentowali się finaliści V edycji Mam Talent. Grupa Multi Visual zachwyciła niezwykłymi manipulacjami zabierając publiczność w świat współczesnej sztuki cyrkowej i iluzji. Występ pokazał nie tylko wysoki profesjonalizm grupy ale niespotykaną wręcz umiejętność żonglowania emocjami publiczności. Tuz po pokazie organizatorzy zaserwowali rozbawionej publiczności kolejną dawkę muzycznego szaleństwa. Dyskoteka zakończyła się o godz. 1.00 w nocy.

{phocagallery view=category|categoryid=203|limitstart=79|limitcount=5}

Niedzielne obchody Dni Połańca rozpoczęły się uroczystą Sesją Rady Miejskiej w Centrum Kultury i Sztuki, na której Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas otrzymał z rąk Burmistrza Jacka Tarnowskiego tytuł honorowego obywatela Połańca. Tuż po sesji uczestnicy oraz mieszkańcy miasta poprowadzeni przez zespół mażoretek „Iskierki” z CKiSz, kosynierów, krakowianki oraz Orkiestrę Dętą KiZChS ,,Siarkopol” S.A, przeszli pod pomnik Tadeusza Kościuszki gdzie delegacje władz miasta, powiatu, Miast Partnerskich, instytucji, firm i służb mundurowych złożyli kwiaty. Uroczysta msza na Kopcu Kościuszki oraz występ Orkiestry Dętej KiZChS ,,Siarkopol”podkreślił historyczną wyjątkowość miejsca i charakter drugiego dnia imprezy.  Już od godzin południowych połaniecki Rynek zapełnił się kramami i wystawcami rękodzieła artystycznego. III Majowy Jarmark Połaniecki, rozmieszczony przyciąga z roku na rok coraz większą liczbę  rękodzielników i drobnych producentów oraz oglądających.  W trakcie jarmarku można było zobaczyć tresurę psa policyjnego. Na zakończenie obchodów majowego święta na połanieckim rynku zagrała orkiestra, zaśpiewały i zatańczyły dzieci z połanieckich przedszkoli i z CKiSz.  Kolejna jubileuszowa rocznica ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego już za rok.

{phocagallery view=category|categoryid=202|limitstart=0|limitcount=5}

{phocagallery view=category|categoryid=202|limitstart=78|limitcount=5}

Więcej zdjęć w fotogalerii….

Skip to content