Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Zmieniamy się dla Was!

DOŻYNKI GMINNE 2013

{phocagallery view=category|categoryid=238|imageid=6040|float=left}“Oddajmy hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywają chleb dla kraju….” Jan Paweł II

 

Gospodarze tegorocznych Dożynek Gminnych sołectwo Rybitwy przygotowali dla gości niezwykłą niespodziankę. Gospodarstwa wzdłuż drogi i plac dożynkowy ozdobiły zabawne „słomiane postacie”. Wesołe kukły kierowały gości na teren imprezy, gdzie rozstawione były stoiska, kiermasze, maszyny rolnicze i urządzenia rekreacyjne dla dzieci. Tuż przed godziną 17.00 Kapela Ludowa „Andrusy” z wesoła muzyką wprowadziła na plac dożynkowy korowód z wieńcami. Uroczystości rozpoczęła msza święta celebrowana przez ks proboszcza Witolda Dobrzańskiego, ks proboszcza Jana Wamyja, ks Józefa Grabdę.

{phocagallery view=category|categoryid=238|limitstart=1|limitcount=5}

W dalszej części Starostowie Dożynek: Bogdan Moryto i Maria Godzwon przekazali tradycyjny chleb na ręce Gospodarza Miasta i Gminy Połaniec – Jacka Tarnowskiego. Burmistrz ciepło przywitał mieszkańców i przybyłych gości, podziękował sołectwu Rybitwy za wspaniałe przygotowanie dożynek, wszystkim sołectwom za wykonanie pięknych wieńców a rolnikom za trud i poświęcenie w pracy na roli. Następnie kolejno głos zabrali: Przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Lolo, sołtys sołectwa Rybitwy – Jacek Mazur oraz zaproszeni goście: Wiceminister Obrony Narodowej – Beata Oczkowicz, Poseł na Sejm RP – Maria Zuba, Poseł na Sejm RP – Mirosław Pawlak, Starosta Powiatu Staszowskiego – Andrzej Kruzel, Wicestarosta Powiatu Staszowskiego – Michał Skotnicki, Radny Powiatu Staszowskiego, Prezes PGK Sp. z o. o. w Połańcu – Jacek Nowak oraz przedstawiciele Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach – Dyrektor – Anna Koziełło oraz Paweł Taborski,  Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Borowa – Mieczysław Wiącek, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Zdzisław Kwiatkowski. Wszyscy goście podkreślali jak ważna i odpowiedzialna jest praca polskiego rolnika. Po części oficjalnej przyszedł czas na artystyczną prezentację wsi ubiegłego stulecia w wykonaniu dzieci i młodzieży z Centrum Kultury i Sztuki.

{phocagallery view=category|categoryid=238|limitstart=6|limitcount=5}

{phocagallery view=category|categoryid=238|limitstart=11|limitcount=5}

W programie „W szeleście zbóż – chleb” zawarta była cała kwintesencja umiłowania polskiego chleba, który dzięki ciężkiej pracy rolników trafia na polskie stoły. Scenki z życia wieśniaków, prace polowe i w zagrodach pokazane oczami młodzieży zaciekawiły nawet najmłodszych. Wesołe i nostalgiczne staropolskie pieśni żniwne nadały lekkości widowisku a elegancki polonez i mazur dopełnił całości przedstawienia obrzędowego. Gromkie oklaski jakie otrzymali młodzi artyści z połanieckiego Centrum Kultury i Sztuki były bardzo miłą nagrodą za ich artystyczną pracę.

Chwilę później ze śpiewem i muzyką na scenę wkroczyła Kapela Ludowa „Andrusy”. Skoczne oberki i poleczki, przyśpiewki biesiadne i piosenki ludowe zachęciły do tańca. Wkrótce parkiet zapełnił się parami. Nie byłoby dożynek bez konkursu wieńców. W trakcie programu artystycznego Jury oceniało poszczególne wieńce, a wybór był naprawdę trudny. Największe uznanie i pierwsze miejsce otrzymał wieniec zrobiony w Tursku Małym i Tursku Małym Kolonii. Kolejne miejsce przypadło w udziale sołectwu Kamieniec zaś nagroda za trzecie miejsce powędrowała w ręce gospodarza tegorocznych dożynek sołectwa Rybitwy. Wszystkie sołectwa, które wzięły udział w konkursie wieńców otrzymały nagrody pieniężne oraz pamiątkowe dyplomy. Kapela Ludowa „Andrusy” przygrywała do wieczora, by po godzinie 21.00 oddać scenę zespołowi muzycznemu Ragtime z Dębicy. Przy muzyce uczestnicy bawili się do przysłowiowego „białego rana”

{phocagallery view=category|categoryid=238|limitstart=16|limitcount=20}

Serdecznie dziękujemy wszystkim współorganizatorom, sponsorom , osobom i instytucjom wspierającym Dożynki Gminne w Rybitwach. Dziękujemy sołectwu wsi Rybitwy za wielkie zaangażowanie i pomoc w organizacji tegorocznego święta plonów.

Więcej zdjęć!

Skip to content