Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

KULTURALNE 25 LAT ZA NAMI …..

Podczas czterech „kulturalnych dni” w Połańcu wiele się działo, zaprezentowane zostały różnorodne propozycje artystyczne. Uczestnicy poszczególnych wydarzeń mieli okazję „poczuć” kulturę z każdej strony. Pierwszego dnia dzieci malowały abstrakcyjne obrazy na korytarzu Publicznej Szkoły Podstawowej w Połańcu. Z pozostawionych przez nich „śladów” przygotowane zostanie ozdobne płótno, które stanowić będzie dekorację podczas występów „małych artystów”. Tego dnia mieszkańcy Połańca mogli podziwiać rozstawione wzdłuż ulicy Czarnieckiego i na Placu Uniwersału Połanieckiego malarstwo olejne i grafiki Aleksandry Potockiej – Kuc z Kielc. Korytarze w Centrum Kultury i Sztuki zdobiły prace dzieci powstałe podczas warsztatów w ramach akcji „Wakacje w mieście i gminie Połaniec”.

{phocagallery view=category|categoryid=249|limitstart=0|limitcount=10}

Niestety wrześniowa pogoda sprawiła psikusa i zaplanowane na Placu Uniwersału Połanieckiego przedstawienie teatralne zostało przeniesione do Centrum Kultury i Sztuki. Na deskach sceny widowiskowej w Połańcu zagrała niezwykle spontanicznie z dużą swobodą i radością Podwórkowa Arena Absurdu z Kielc. Spektakl „Niepokonani” oparty na motywie piosenki Perfectu pokazał jak trudne są wybory i decyzje młodych ludzi, jak łatwo spaść na samo dno i jak ciężko się podnieść bez czyjejś pomocy.

{phocagallery view=category|categoryid=249|limitstart=10|limitcount=14}

W niezwykle przyjaznej i miłej atmosferze przebiegło jubileuszowe spotkanie z okazji 25- lecia działalności CKiSz. Podczas spotkania padało pod adresem Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki oraz pracowników wiele ciepłych słów. Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Tarnowski złożył serdeczne gratulacje udanego jubileuszu oraz podziękowania, za to iż Centrum Kultury i Sztuki stało się jednym z najważniejszych elementów pejzażu kulturowego ziemi świętokrzyskiej. Życzenia dalszych sukcesów oraz gratulacje obecnego poziomu kulturalnego i wyglądu placówki na ręce Burmistrza Miasta Gminy i Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki złożyli między innymi: Adam Jarubas Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Grzegorz Dziubek Wicewojewoda Świętokrzyski, Andrzej Pałys Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Andrzej Kruzel Starosta Powiatu Staszowskiego, Michał Skotnicki Wicestarosta Powiatu Staszowskiego, Stanisława Błażejewska Członek Zarządu Powiatu w Staszowie, Stanisław Lolo Przewodniczący Rady Miejskiej, Zdzisław Kwiatkowski Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Wawrzyniec Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Grażyna Mróz, Janusz Gil, Józef Korczak, Danuta Kotlarz Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Połańcu, Alina Kubica Zastępca Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Połańcu, Radosław Matusiewicz Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego. Ciepłe życzenia powodzenia w pracy, wysokich osiągnięć kulturalnych i dalszej równie owocnej współpracy życzyli: Jadwiga Krala Dyrektor Zespołu Ekonomiczno Administracyjnego Oświaty i Wychowania, Anna Kaniszewska Dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu, Elżbieta Juszczyk Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy, Jerzy Nowak Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Połańcu, Marek Pedyński Wicedyrektor Zespołu Szkół w Połańcu, Karolina Koper – Adamczak Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Połańcu. W imieniu przedsiębiorców i firm z terenu gminy Połaniec życzenia samych sukcesów i dalszego kulturalnego rozwoju złożyli: Henryk Bednarski, Mieczysław Dudek, Wiesław Kopeć i Kazimierz Mazur. W imieniu wszystkich sołtysów, dziękując za trud i pracę na rzecz rozwoju kultury lokalnej życzenia złożyli: Elżbieta Łaszyca i Zbigniew Rodenko.

 

 

W trakcie uroczystości jubileuszowych nie zabrakło artystycznego akcentu. Niezaprzeczalną ozdobą spotkania był przygotowany po raz pierwszy w historii Centrum Kultury i Sztuki wspaniały teatr tańca „Świętokrzyskie Sny” pod kierunkiem Pani Weroniki Koziarz – Dygulskiej, a wykonany przez fantastyczną połaniecką młodzież z zespołów Digress. Wspaniałą taneczną prezentacją była podróż po zakątkach ziemi świętokrzyskiej mocno osadzona w scenerii snu młodej dziewczyny.

{phocagallery view=category|categoryid=250|limitstart=0|limitcount=5}

Chwilę później, około godziny 19.30 swoje możliwości wokalne zaprezentowała w recitalu Dorota Osińska. Wokalistka, która swoim głosem oczarowała widzów i jurorów programu The Voice of Poland, charyzmą, poczuciem humoru i lekkością śpiewania uwiodła także połaniecką publiczność.

{phocagallery view=category|categoryid=250|limitstart=5|limitcount=10}

Wiele niespodzianek dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych czekało w sobotnie popołudnie na muszli koncertowej. Jedni lepili z gliny abstrakcyjne figurki, inni próbowali zagrać na trąbce czy saksofonie a jeszcze inni grali w piłkę, skakali w klasy czy kręcili hula-hop. Strzałem w 10 okazała się plenerowa zumba dla każdego. Jednym słowem ruch i wspaniałą zabawa w rytm muzyki. Na wszystkich, którzy przyszli z zamiarem zapisania swoich dzieci na zajęcia prowadzone w Centrum Kultury czekała fachowa, instruktorska pomoc i ulotki z ofertą na cały kulturalno – oświatowy rok. Nietypowo na scenie muszli koncertowej zaprezentowała się w trzech Fredrowskich fragmentach grupa teatralna Kameleon z Centrum Kultury i Sztuki. Od godziny 16.00 do Strefy Bezpieczeństwa zapraszał Robert Moskwa. Znany między innymi z serialu „M jak miłość” aktor w specjalnie przygotowanym namiocie prezentował techniki samoobrony, mówił o zagrożeniach XXI wieku. Ciekawie prowadzony pokaz i pełna przykładów, żywa rozmowa szczególnie spodobała się kobietom.

{phocagallery view=category|categoryid=250|limitstart=15|limitcount=20}

Tuż po godzinie 18.00 na scenę z rockandrollową energią wkroczyli Czarno – Czarni. Obecne od 1996 roku na polskim rynku połączenie muzyków z Big Cyca i Bielizny dało popis swoich możliwości. Muzyka łatwo wpadająca w ucho, teksty piosenek odnoszące się w absurdalny i groteskowy sposób do miłosnych sytuacji oraz niepowtarzalny głos Jarka Janiszewskiego pokazały iż można długo koncertować dobrze się przy tym bawiąc.

{phocagallery view=category|categoryid=252|limitstart=0|limitcount=5}

Z okazji 25 lecia działalności CKiSz powstał Muzyczny performance „Pokolenia” jako prezentacja wokalnych absolwentów placówki. Widowisko połączyło na jednej scenie pokolenia ludzi, którzy tworzyli i tworzą muzyczną historię Centrum Kultury i Sztuki. Dla większości z nich występ był niesamowitym, nie tylko muzycznym przeżyciem. Gromkimi brawami połaniecka publiczność pożegnała centrowskich artystów, którzy po finałowej piosence w blasku sztucznych ogni zeszli ze sceny.

{phocagallery view=category|categoryid=252|limitstart=5|limitcount=10}

Około godziny 21.00 scena zawładnął wokalista grupy LOKA. Wulkan energii to najbardziej trafne określenie frontmana zespołu, któremu udało się rozruszać połaniecką młodzież. W tym wyjątkowym dniu; kończącym Dni Kultury Połanieckiej „Kulturalne 25 lat”, specjalnie dla połanieckiej publiczności; piosenkę „Sztylet i kosmos” zaśpiewały razem LOKA i Czarno Czarni. Kolejne, równie wspaniałe połączenie na jednej scenie muzycznych pokoleń. Przez godzinę przeboje LOKI śpiewali wszyscy, a na bis wokalista grupy kilkakrotnie zaśpiewał „Prawdziwe powietrze” i „Oczy miasta”. Widziałem Ciebie dziś śpiewał cały Połaniec. Do północy amatorzy tańca i dyskoteki tańczyli w rytm najnowszych, klubowych przebojów.

Więcej zdjęć!

Skip to content