Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Zmieniamy się dla Was!

Sołeckie Wydarzenia Kulturalne – DOŻYNKI 2018

 

 

Sołeckie Wydarzenia Kulturalne - Dożynki 2018

 

SOŁECKIE WYDARZENIA KULTURALNE – DOŻYNKI 2018

 

Dożynki to odpoczynek po trudnej i ciężkiej pracy na roli. I choć natura często nie rozpieszcza gospodarzy to jednak rolnicy dzięki uporowi, wdrażaniu nowoczesnych metod gospodarowania starają się wydobyć z ziemi jak najwięcej. Kolorowe dekoracje, bukiety kwiatów i zabawne „słomiane postaci” z uśmiechem witały gości wskazując drogę
na dożynki do Turska Małego i Turska Małego Kolonii.

 

Najpiękniejszą i najważniejszą ozdobą każdych dożynek są oczywiście wieńce plecione z tegorocznych plonów i darów natury – kłosów zbóż, kwiatów i owoców. Wniesione w uroczystym korowodzie zajęły honorowe miejsce przy scenie.

 

Po uroczystej mszy polowej celebrowanej przez księdza proboszcza Jana Wamyja, księdza dziekana Witolda Dobrzańskiego i księdza proboszcza Józefa Grabdę, w regionalnych strojach Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki
w Połańcu Joanna Juszczyńska, wraz z Barbarą Lipką przywitały wszystkich na Sołeckich Wydarzeniach Kulturalnych – Dożynki 2018.

 

{phocagallery view=category|categoryid=513|limitstart=12|limitcount=5}

 

 

 

{phocagallery view=category|categoryid=513|imageid=17681|float=left}

 

Jednym z najważniejszych symboli dożynek jest chleb. By tradycji stało się zadość Starostowie Dożynek: Pani Magdalena Kabata- Adaś i Pan Szymon Nowak przekazali chleb z tegorocznych zbóż na ręce Gospodarza Miasta i Gminy Połaniec Jacka Tarnowskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Lolo.

 

{phocagallery view=category|categoryid=513|imageid=17689|float=left}

Burmistrz wraz z Przewodniczącym ciepło przywitał mieszkańców i przybyłych gości, podziękował sołectwom Tursko Małe i Tursko Małe Kolonia za wspaniałe przygotowanie imprezy, wszystkim sołectwom za wykonanie pięknych wieńców, a rolnikom za trud
i poświęcenie w pracy na roli. Słowa podziękowania za pomoc i pracę skierowały Panie sołtys Elżbieta Janiec i Elżbieta Łaszyca do mieszkańców Tursko Małe i Tursko Małe Kolonia, władz Miasta I Gminy Połaniec, Centrum Kultury i Sztuki, Stowarzyszenia „Działaj z Energią” oraz sponsorów. Wszyscy zaproszeni goście, którzy zabrali głos podkreślali jak ważna
i odpowiedzialna jest praca polskiego rolnika, której symbolem są wieńce dożynkowe
i przekazany uroczyście chleb.
 

{phocagallery view=category|categoryid=513|imageid=17711|float=right}

Święto plonów nie obyłoby się bez konkursu wieńców dożynkowych. Komisja w składzie: Stanisław Lolo Przewodniczący Rady Miejskiej, Pani Bogusława Mas i Pan Aleksander Yasin miała niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie. Spośród 13 pięknych wieńców na zwycięzcę komisja wytypowała najbardziej okazały, misternie upleciony i przyozdobiony biało czerwonymi kwiatami wieniec gospodarzy dożynek sołectwa Tursko Małe i Tursko Małe Kolonia. Zwycięski wieniec reprezentował będzie Gminę Połaniec podczas Dożynek Powiatowych w Bogorii. Dodatkowo wyróżnione zostały wieńce z sołectwa Rybitwy i sołectwa Łęg Zawada. Wszystkie sołectwa, które wzięły udział w konkursie wieńców otrzymały nagrody pieniężne oraz pamiątkowe dyplomy.

 

 

{phocagallery view=category|categoryid=513|imageid=17719|float=right}

 

 
Niezawodna młodzież z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu pod kierunkiem Pani Marzeny Drożdżowskiej przedstawiła znakomity program artystyczny w żartobliwym tonie pół żartem , pół serio „…dożynaj żytko dożynaj…”. Piękne, ludowe pieśni przeplatały się ze słowem mówionym nawiązującym do starych, żniwnych tradycji. Program wzbogaciły tradycyjne, polskie tańce: skoczny oberek z sierpami i dostojny polonez.

 


 

{phocagallery view=category|categoryid=513|imageid=17744|float=left}

Dużym zainteresowaniem wśród uczestników dożynek cieszyły się ekspozycje wiejskiej zagrody z krową, narzędziami rolniczymi i wystawą fotografii „Z naszej miedzy”. Warsztaty „Ginące zawody i wiejskie czynności” przybliżyły najmłodszym uczestnikom tradycje polskiej wsi. Możliwość wydojenia krowy, upieczenia podpłomyka, zrobienia masła, fujarki z kory drzewa i zwierzątek z siana były nie lada przeżyciem dla każdego dziecka. Łącznie z warsztatów skorzystało ponad 100 osób. Plac dożynkowy i samą imprezę uatrakcyjniły stoiska z rękodziełem artystycznym Warsztaty Terapii Zajęciowej z Połańca, Środowiskowy Dom Samopomocy z Połańca, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Połanieckiej „ Z tradycją w nowoczesność” z Maśnika oraz ARiMR ze Staszowa.

 

 
Na góralską nutę, energetycznie i z przytupem zagrał zespół InoRos czym porwał wszystkich i zachęcił uczestników do wspólnego śpiewania i zabawy tuż pod sceną. Z kolei skoczne poleczki, biesiadne rytmy i disco polowe hity w wykonaniu zespołu L4 szybko wyciągnęły na parkiet taneczne pary. Dożynki przebiegały w miłej i ciepłej atmosferze, stworzonej zarówno przez gospodarzy – mieszkańców Turska Małego i Turska Małego Kolonii jak i wszystkich uczestników. Impreza realizowana w ramach projektu „Cykl folkowych działań twórczych”; zadania współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu grantowego „Kultywowanie dziedzictwa kulturowego regionu na obszarze Lokalnej Grupy Działania – Dorzecze Wisły” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

 

{phocagallery view=category|categoryid=513|limitstart=117|limitcount=15}

 

Pełna galeria

Skip to content