Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

CYKL FOLKOWYCH DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH ZAKOŃCZONY

Cykl Folkowych Działań Twórczych

CYKL FOLKOWYCH DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH ZAKOŃCZONY

Po 5 miesiącach intensywnej pracy Stowarzyszenie „DZIAŁAJ Z ENERGIĄ” zakończyło kolejny, ciekawy projekt – „Cykl Folkowych Działań Twórczych”. Od czerwca do października przy wsparciu Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu udało się zrealizować szereg interesujących działań: warsztatów artystycznych, spotkań muzycznych i kulturalnych. Projekt rozpoczął się cyklem plenerowych spotkań „Na ludową nutę przy fontannach”. Urokliwy, połaniecki rynek z fontannami stanowił piękną scenerią dla muzyki ludowej i jej wykonawców. W niedzielne popołudnia słuchaczy rozweselały skoczne oberki i ludowe przyśpiewki grane przez świętokrzyskie i podkarpackie kapele. Przez 8 wakacyjnych tygodni czuć było ludowiznę i biesiadne granie w wykonaniu zespołów i kapel w swej twórczości inspirujących się folkiem.

{phocagallery view=category|categoryid=526|limitstart=93|limitcount=5}

Truskawka 2018W ramach projektu zrealizowane zostały dwa, plenerowe spotkania z tradycjami i ludowizną pod hasłem „Sołeckie Wydarzenia Kulturalne”. Pierwsze – „Truskawka 2018” odbyło się w starym, ruszczańskim parku, drugie, dożynkowe w Tursku Małym Kolonii. Tematem przewodnim truskawkowego wydarzenia była produkcja regionalnego owocu, kultywowania starych, zapomnianych czynności gospodarskich i lokalnej muzyki. Tego popołudnia nikt z uczestników nie miał wątpliwości, że w Ruszczy króluje truskawka. Udekorowane i suto zastawione stoły degustacyjne mówiły same za siebie. Dorośli i dzieci chętnie próbowali wspaniałych dań z regionalnym owocem, najbardziej smakowały pierogi i knedle polane pysznym sosem oraz bułeczki z truskawkami. Na stołach kusił okazały tort truskawkowy, najróżniejsze ciasta i kompot. Zainteresowani uprawą truskawki przy stoisku doradztwa rolniczego poznawali zalety funkcjonowania ekologicznych gospodarstw, sposoby przetwarzania i możliwości zbytu tego owocu. Sobotnie popołudnie artystycznie i muzycznie umilała młodzieżowa Kapela „Niecka Połaniecka” i zespoły wokalne działające w CKiSz w Połańcu. Wszystkie występy utrzymane były w folkowo – ludowym klimacie, który dodatkowo zachęcał do wspólnego śpiewania i tańca. Zabawę ludową kończącą Sołeckie Wydarzenie Kulturalne w Ruszczy poprowadził zespół Deluxe Band.

Truskawka 2018

Dożynki 2018Równie radosny, folkowy nastrój towarzyszył drugiemu spotkaniu – „Dożynkom 2018” w Tursku Małym Kolonii. Dożynkowego klimatu nadały wspaniałe wieńce konkursowe ustawione wzdłuż podłogi do tańca i płody rolne: warzywa, owoce i zboża. Młodzież z Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowała program „Świętokrzyskie granie, tańcowanie i śpiewanie”, który znakomicie podkreślił charakter imprezy skupiony wokół tradycyjnych prac rolnika i obrzędów żniwnych. Piękne, stare pieśni, i znane, polskie tańce: nostalgiczny kujawiak, elegancki polonez i skoczny oberek nadały wyjątkowości temu wydarzeniu. Podczas imprezy nie zabrakło atrakcji dla dzieci. W warsztatach „Ginące zawody i wiejskie czynności” wzięło udział 92 dzieci i młodzieży. W trakcie zajęć dzieciaki piekły podpłomyki, robiły masło ze śmietany, doiły krowę, z pomocą pługa orały skiby ziemi, strzelały z łuku, plotły z siana zwierzątka i śmieszne postacie oraz brały udział w licznych konkurencjach sprawnościowych z wykorzystaniem drewnianych narzędzi. Dodatkowo zaprzyjaźnione koła gospodyń wiejskich, jednostki z gminy Połaniec i stowarzyszenia przygotowały kiermasz folkowy, a mieszkańcy sołectwa Tursko Małe i Tursko Małe Kolonia symboliczny poczęstunek; chleb ze smalcem i ogórkiem, domowy pasztet, pierogi i swojskie wyroby. Jak na sołecką imprezę przystało do późnych godzin wieczornych rozbrzmiewała folkowa muzyka w wykonaniu znanego w Polsce zespołu InoRos grającego stylizowaną, góralską muzykę i zespołu L4 lubiącego biesiadne klimaty. A przy muzyce uczestnicy spotkania bawili się wesoło do przysłowiowego „białego rana”.

{phocagallery view=category|categoryid=526|limitstart=174|limitcount=5}

Akademia FolkowaJesienią w ramach projektu odbyły się warsztaty artystyczne pod hasłem Akademia Folkowa. Wzięli w niej udział wszyscy lubiący piękne, oryginalne przedmioty i rękodzieło. Podczas zajęć uczestnicy próbowali swoich sił lepiąc z gliny, utwardzając tkaniny i papier oraz komponując motywy roślinne w formie obrazu. Po wielu godzinach, żmudnej pracy powstały cudowne „folkowe dzieła sztuki”: anioły, gliniane wianki, kwiaty i obrazy z motywami roślinnymi. Uczestnicy nie kryli dumy i zadowolenia z własnej pracy, a duża liczba chętnych na zakup wykonanych przedmiotów stała się dodatkowym impulsem do dalszego działania w sferze sztuki.

{phocagallery view=category|categoryid=526|limitstart=0|limitcount=10}

Przegląd Twórczości NieprofesjonalnejWszystkie działania w ramach Cyklu Folkowych Działań Twórczych, połączył Przegląd Twórczości Nieprofesjonalnej. W spotkaniu uczestniczyli lokalni rękodzielnicy amatorzy, lokalni artyści i osoby interesujące się sztuką inspirowaną folkiem. Podczas Przeglądu zaprezentowane zostały prace lokalnych twórców amatorów, uczestników warsztatów Akademia Folkowa. Wśród eksponatów znalazły się rzeźby, obrazy, biżuteria, pudełka, bombki, gliniane ozdoby i przedmioty. Przegląd Twórczości Nieprofesjonalnej był okazją do rozmów na temat inspiracji ludowych, rozwoju sztuki nieprofesjonalnej w województwie świętokrzyskim i w Polsce oraz wymiany doświadczeń. Dodatkowo podczas spotkania zaprezentowany został filmik informacyjno – promocyjny przygotowany w oparciu o zrealizowane zadania w ramach projektu Cykl Folkowych Działań Twórczych.

{phocagallery view=category|categoryid=526|limitstart=79|limitcount=5}

Łącznie we wszystkich działaniach wzięło udział 725 osób. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu grantowego „Kultywowanie dziedzictwa kulturowego regionu na obszarze Lokalnej Grupy Działania – Dorzecze Wisły” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Pełna galeria

Skip to content