Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Zmieniamy się dla Was!

DNI POŁAŃCA 2019

Dni Połańca 2019 - Koncert finałowy

DNI POŁAŃCA 2019

Dni Połańca dobiegły końca. Przeżyliśmy 11 niezwykłych dni z mnóstwem działań artystycznych, sportowych i historycznych . I choć od ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego minęło 225 lat, to dzięki kolejnym pokoleniom mieszkańców Miasta i Gminy Połaniec historia kościuszkowska wciąż pozostaje żywa. Oj, działo się w tych dniach.

1 maja Połaniec był miastem etapowym, gdzie nastąpił start 36 Karpackiego Wyścigu Kurierów Karpackich Polska – Słowacja – Węgry, jednego z najważniejszych wydarzeń dla kolarzy młodzieżowych w Europie. Ważnym punktem pierwszomajowej imprezy było wręczenie pucharu dla najlepszej drużyny w klasyfikacji zespołowej dotychczasowej rywalizacji oraz wręczenie koszulki lidera klasyfikacji punktowej. Nagrody sportowcom wręczał Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Tarnowski.

{phocagallery view=category|categoryid=549|limitstart=0|limitcount=5}

3 maja na stadionie MKS Czarni Połaniec został rozegrany Turniej Piłkarski „Aktywny Junior”.
4 maja mieszkańcy uczestniczyli w atrakcjach historycznych w Ruszczy pn. „Panie z Połańca proszą do tańca”. W obozie odbywały się między innymi pokazy musztry i władania szablą oraz warsztaty tańców dworskich. Dworek i park w Ruszczy był również miejscem startu I Biegu Uniwersału Połanieckiego i Marszu Nordic Walking. W biegu wzięło udział 85, a w marszu 35 zawodników z różnych stron naszego kraju.

5 maja odbyły się główne uroczystości związane z 225. rocznicą ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego czyli uroczysta Sesja Rady Miejskiej, Kolumna Kościuszkowska, spotkanie mieszkańców pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki gdzie złożone zostały kwiaty oraz uroczysta Msza Święta w Kościele pod wezwaniem MBWW. Tego dnia na scenie zaprezentowała się grupa teatralna „Maska” działająca w CKiSz w inscenizacji pt. „Kościuszko w Połańcu”. Zatańczyły i zaśpiewały nasze przedszkolaki w programie Przedszkolaki & Kościuszko. Nie zabrakło pyszności przygotowanych przez zaprzyjaźnione Koła Gospodyń Wiejskich z Sadkowej Góry, Górek Małych oraz sołectwa Rybitwy. Niedzielę zakończyły skoczne kawałki KAPELI GÓROLE, która stworzyła podczas koncertu niesamowicie sympatyczną atmosferę.

{phocagallery view=category|categoryid=549|limitstart=5|limitcount=57}

6 maja w Kręgielni CKiSz rozegrany został Turniej Bowlingowy dla Mieszkańców w kategorii kobiet i mężczyzn o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec.

{phocagallery view=category|categoryid=549|limitstart=63|limitcount=6}

7 maja to uroczystości związane z patronem Szkoły Podstawowej w Połańcu.. Tego dnia odbyła się Masza Święta, uroczysty apel, złożenie kwiatów pod pomnikiem T. Kościuszki i XXVII już Uczniowski Bieg Kościuszkowski. Wzięli w nim udział zawodnicy z połanieckich szkół. Jak co roku wystartowali również uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Połańcu.

8 maja dostarczył kolejnych sportowych emocji, a to za sprawą III Rodzinnego Biegu Przedszkolaków „Biegiem dróżką za Kościuszką”. Biegali rodzice, dziadkowie i dzieci. Nie zabrakło również kosynierów, którzy przygotowali dla naszych najmłodszych sportowców szereg zabaw kosynierskich.

9 maja wydarzenia związane z Dniami Połańca przeniosły się do ŚDS, gdzie uczestnicy przygotowali z tej okazji przedstawienie pt. „Szlakiem Kościuszki”.

10 maja to ciekawe warsztaty animacji poklatkowej „Spacer z Kościuszką” w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej.

{phocagallery view=category|categoryid=549|limitstart=70|limitcount=5}

11 maja miłośnicy rozgrywek szachowych i piłki nożnej mieli możliwość kibicować swoim zawodnikom podczas turniejów: w Szkole Podstawowej – II Kościuszkowski Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec, na stadionie MKS Czarni Połaniec – Turniej Piłki Nożnej Oldboy`s również o puchar Burmistrza. Tradycyjnie już nad Zalewem „Zrębin” w Połańcu odbyły się także otwarte spławikowo – gruntowe zawody wędkarskie, które już na stałe wpisały się do kalendarza imprez towarzyszących obchodom Dni Połańca.

Koncertem Finałowym zakończyliśmy obchody 225 rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. 8 godzin fantastycznej zabawy na Muszli Koncertowej, która tego dnia przeżyła prawdziwe oblężenie i eksplozję energii i muzyki.

Ulicami Połańca przejechała niezliczona ilość motocykli Klubu Motocyklowego Rain Riders, zaprzyjaźnionych klubów oraz zabytkowe samochody. Oko cieszył IX Majowy Jarmark Połaniecki. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, którzy stanęli „oko w oko” z gadami wymarłymi przed 65 milionami lat! Spotkanie poprowadził sam wielki FRED i w wielkiej bitwie o Jajo Dinozaura przeniósł wszystkich w czasy gdzie królował kamień, a samochody posiadały oszczędny napęd nożny. Do tego wszystkiego dołączyła zagroda z Alpakami, malowanie twarzy, włosów, studio tatuaży, dmuchańce i karuzele. Jednym słowem świat fantazji dla każdego.

Na scenie pojawiły się nasze znakomite reprezentacyjne zespoły wokalne RADIUS, WAJPAK i SIDUS, które jak zawsze dały czadu. Olbrzymią publiczność zgromadził zespół ŁZY i AFROMENTAL, którzy zaserwowali publiczności prawdziwą mieszankę wybuchową popu, rocka i hip-hopu, przez co Muszla Koncertowa niemal trzęsła się w posadach. Fani muzyki klubowej również mieli swoje „5 minut” kapitalnie bawiąc się na dyskotece z DJ Marco. I moglibyśmy tak grać do białego rana, ale wszystko co dobre ma swój koniec.

{phocagallery view=category|categoryid=549|limitstart=75|limitcount=15}

W tym wszystkim nie zabrakło świetnej współpracy. Kapitalne jest, że tak dużo osób i instytucji włączyło się swoimi działaniami w Dni Połańca. Dziękujemy Burmistrzowi Jackowi Tarnowskiemu, Stowarzyszeniu „Działaj z Energią”, Towarzystwu Kościuszkowskiemu, Grupie Runnig Połaniec, Rain Riders LUKKS, SP w Połańcu, Przedszkolu Publicznemu w Połańcu z filiami, OSiR, MGBP w Połańcu, ŚDS, Nadleśnictwo Staszów, Kołom Gospodyń Wiejskich z Sadkowej Góry, Górek Małych i Rybitw, Kołu Wędkarskiemu nr 25. Serdeczne podziękowania kierujemy do Sponsorów, którymi byli: Miasto i Gmina Połaniec, Huta Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak, Apartamenty Połaniec, BS w Połańcu, „Poprzem” Sp.z.o.o, Invest Nieruchomości Sp.z.o.o, Mrówka Staszów, Premix Sp.z o.o, Elpoż Sp.z o.o, Delikatesy „Centrum”, TOMCAR – Tomasz Brzostowicz, Hurt Detal Artykuły chemiczne i przemysłowe Alicja Adaś, Restauracja „Syta Chata” Dawid Kotlarz, Restauracja” Stefanek” Jerzy Stefaniak, DJ Marco.

Z okazji Dni Połańca zapraszamy do obejrzenia w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu Wystawy Malarstwa Władysławy Szproch z Kielc i Aldony Ostatkiewicz z Legnicy oraz Wystawy Miniaturowych Strojów z Dawnych Epok Wioletty Bary. Obie wystawy czynne będą przez cały maj w godzinach pracy Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.

Skip to content