Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Zmieniamy się dla Was!

UNIWERSAŁ WOLNOŚCI ZAKOŃCZONY …

Zakończyliśmy trwający od kilku miesięcy projekt „UNIWERSAŁ WOLNOŚCI – premiera spektaklu tanecznego” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Na podstawie scenariusza napisanego przez Małgorzatę Ziółkowską, projektu scenografii i kostiumów powstało widowisko taneczne oparte na historii, będącej zalążkiem walki o wolność człowieka. Źródłem inspiracji był akt ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego i okoliczne walki powstańcze. W eksperymentalnej inscenizacji tanecznej wzięła udział młodzieży z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, debiutantki (Julita Przybycińska i Weronika Koziarz – Dygulska) oraz choreografowie i tancerze z Kieleckiego Teatru Tańca. Spektakl powstał pod okiem Małgorzaty Ziółkowskiej i przy wsparciu tancerzy Eweliny Kubot – Łąckiej i Bartłomieja Łąckiego. Multimedia do spektaklu przygotował Grzegorz Kaczmarczyk, choreografię świateł Piotr Malczyk, a dźwięk Jakub Jungiewicz.

 

Widowisko w ujęciu współczesnym, z wykorzystaniem multimediów i nowoczesnej aranżacji przestrzeni przybliżyło widzom historię wolności. Inscenizacja była swoistym Hymnem Wolności zarówno ciemiężonych chłopów z 1794 roku jak i wyzwolonych tancerzy. W takiej wersji taniec ujęty został jako społeczne spoiwo, narzędzie terapii, środek do kontaktów, pozostający poza próbami zaszufladkowania. Spektakl był doskonałym pretekstem do wspólnej zadumy nad wolnością i niepodległością. A co ważne dawał odpowiedź na pytanie „Co czyni człowieka prawdziwie wolnym?”

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację projektu.

 

Zapraszamy do obejrzenia UNIWERSAŁU WOLNOŚCI w filmowym skrócie.

https://youtu.be/1sasf5R7a0Y

Skip to content