Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Dożynki Gminne 2022 za nami….

Dożynki, dożynki               
wieniec dożynkowy
posprzątali rolnicy zboża
uczcić trzeba plony…..        {phocagallery view=category|categoryid=635|imageid=24563}

Mieszkańcy Miasta i Gminy Połaniec ten najważniejszy dla rolników dzień uczcili niezwykle uroczyście, artystycznie i muzycznie. Tłem dla Święta Plonów były piękne, słonecznikowe dekoracje, świętokrzyskie wycinanki oraz przystrojone namioty KGW z gminy Połaniec. Tradycyjnie honorowe miejsce zajęły misternie wykonane wieńce dożynkowe i kosze wypełnione chlebem i z owocami.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Po mszy korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą z CKiSz przeszedł na plac muszli koncertowej. Uroczystego otwarcia Dożynek dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Nowak witając wszystkich, w tym zaproszonych gości. Podczas ceremoniału Starostowie Dożynek; Urszula Nowak i Grzegorz Golonka z Turka Małego przekazali na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec Jacka Nowaka pachnący, wypieczony z tegorocznego ziarna chleb, który Gospodarz Miasta i Gminy Połaniec symbolicznie podzielił między wszystkimi uczestnikami dożynek. Podsumowaniem części obrzędowej był program artystyczny w wykonaniu młodzieży z CKiSz, a przygotowany przez Małgorzatę Dalmatę Konwicką i Marzenę Drożdżowską. Na ludową nutę, wesoło z przytupem zaprezentowała się Kapela OD POŁAŃCA i POŁANIECKA NUTA. Oba zespoły bawiły publiczność muzyką lekką, przyjemną, bliską sercu każdego Polaka, wywołując przy tym niemałe emocje wśród słuchaczy. Niespodzianką muzyczną była rockowa odsłona POŁANIECKIEJ NUTY, zyskując uznanie w oczach słuchaczy, którzy nagrodzili występ dużymi brawami.
{phocagallery view=category|categoryid=635|limitstart=4|limitcount=3} 

Tegoroczne wieńce dożynkowe prezentowały się wyjątkowo okazale, a wybór tego najpiękniejszego okazał się niezwykle trudny. Komisja po długich obradach postanowiła wyróżnić wieniec z Turska Małego Kolonii, który 11 września reprezentował będzie Miasto i Gminę Połaniec w konkursie powiatowym. II miejsce zajęło Tursko Małe, a III Wymysłów. Wszystkie sołectwa, które wzięły udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy i symboliczne nagrody pieniężne. Podziękowania i upominki otrzymały z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec Jacka Nowaka również Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Połaniec. Miłym akcentem były przekazane przez Enea Elektrownia Połaniec upominki dla dzieci biorących aktywny udział w zabawach prowadzonych przez animatorów z CKiSz.

Gdy wszystkie nagrody i wyróżnienia zostały rozdane przyszedł czas na kolejną porcję muzycznych wrażeń. Gwiazdą Dożynek Gminnych 2022 był zespół disco polo EFFECT z Markiem Biedrzyckim na czele. Świetny kontakt z publicznością i znane przeboje tej grupy zachęciły publiczność do wspólnego śpiewania i zabawy. Kolejny zespół również zadbał o energetyczną zabawę. Z wrodzonym sobie, góralskim wdziękiem PARZENICA zawładnęła sercami uczestników dożynek. Podsumowaniem muzycznego maratonu była potańcówka na trawie z zespołem RETRO BAND. Justyna, charyzmatyczna wokalistka tej grupy nie pozwoliła „odpocząć” tańczącym, aż do północy.

Organizatorzy Dożynek Gminnych 2022 składają podziękowania dla:

KGW „Nadwiślanki”, KGW „Z Naturą w Tle”, KGW „Zdziecianeczki”, KGW „Rudniczanki”, KGW w Rybitwach i Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Połanieckiej „z Tradycją w Nowoczesność” za przygotowanie stoisk z kulinarnymi specjałami.

Regionalnemu Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzędowie -RCEE za przygotowanie stoiska promocyjno – edukacyjnego.

Pana Roberka Cebuli z Ruszczy za dostarczenie pięknych słoneczników do przygotowania scenerii dożynkowej.

Grupie interwencyjnej z Panem Stanisławem Drzazgą za pomoc w technicznej organizacji dożynek.

Szczególne podziękowania dla: portalu informacyjnego z Miasta i Gminy Połaniec – polaniec.com.pl za obsługę wydarzenia i promocję wydarzenia oraz Echo Dnia, Tygodnika Nadwiślańskiego, Radio Leliwa, Radio Kielce S A za wsparcie medialne.
{phocagallery view=category|categoryid=635|limitstart=8|limitcount=40}

Więcej zdjęć;  https://www.facebook.com/photo/

Skip to content