Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Dożynki Powiatowe i Gminne 2023

Nawet deszcz nie zdołała przeszkodzić w obchodach wyjątkowego święta – Dożynek Powiatowych i Gminnych w Połańcu. Co więcej, bogaty program dożynkowy zapewnił obecnym mnóstwo wrażeń i emocji. Patronat Honorowy nad Dożynkami objął Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Starosta Powiatu Staszowskiego Józef Żółciak i Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Benedykt Nowak. Partnerem Społecznym wydarzenia była ENEA Elektrownia Połaniec S.A.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w Kościele pod wezwaniem MBWW w Połańcu. Tuż po mszy korowód dożynkowy prowadzony przez Górniczą Orkiestrę Dętą Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. przeszedł ulicami miasta na plac muszli koncertowej. Po części oficjalnej i przekazaniu przez Starostów Dożynkowych chleba na ręce organizatorów Święta Plonów: Starosty Powiatu Staszowskiego Józefa Żółciaka i Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec Jacka Nowaka rozpoczęła się część artystyczno – obrzędowa. W programie „Od kłosa do chleba” grupa teatralna „Maska” z CKiSz zaprezentowała scenę żniwną, okraszoną gwarą, ludowymi przyśpiewkami i ciekawą dekoracją z wozem drabiniastym i snopkami zboża. Na ludową nutę i z przytupem zaprezentowała się Orkiestra Dęta z CKiSz prowadzona przez Andrzeja Stawińskiego, której towarzyszył zespół Sidus. Młodzi artyści bawili muzyką lekką, przyjemną, bliską sercu każdego Polaka. Dużą dawkę emocji dostarczył konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Połaniec i na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Powiatu Staszowskiego. Bezkonkurencyjny w obu konkursach okazał się wieniec z Turska Małego, który w najbliższą niedzielę reprezentował będzie Powiat Staszowski na Dożynkach Wojewódzkich w Tokarni. W konkursie gminnym II miejsce zajęło Tursko Małe Kolonia, a III Ruszcza. W konkursie powiatowym uznanie w oczach jury zdobyły wieńce z gminy Bogoria i Rytwiany zajmując kolejno II i III miejsce. Wszystkie sołectwa, które wzięły udział w konkursie zarówno na szczeblu gminnym jak i powiatowym otrzymały pamiątkowe dyplomy i symboliczne nagrody pieniężne, które wręczyli zaproszeni goście, władze powiatu oraz miasta i gminy Połaniec. Podczas dożynek wyróżniono czterech rolników z powiatu staszowskiego honorową odznaką ,,Za zasługi dla rolnictwa”. Gdy wszystkie nagrody i wyróżnienia zostały przyznane przyszedł czas na dalszą część muzycznych wrażeń. Jako pierwszy wystąpił zespół Megitza. Był to polski roots w góralskim wydaniu i mistrzowskim wykonaniu, pełen radości, wzruszeń i wspólnego śpiewania. Gdy na scenie pojawiło się Studio Piosenki Sidus z CKiSz; plac dożynkowy wypełniły skoczne, folkowe dźwięki. Dzieci i młodzież pod kierunkiem Marzeny Drożdżowskiej swoją energią, mocnym brzmieniem i radością rozruszały publiczność, która wspólnie z zespołem zaśpiewała „Takiego Janicka” i „Hej sokoły”. Miłym akcentem, a jednocześnie podziękowaniem za tak energetyczny występ były słoneczniki, które wręczył Starosta Powiatu Staszowskiego Józef Żółciak i Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Nowak. Występ ten był przedsmakiem do kolejnej prezentacji muzycznej w wykonaniu Gwiazdy Wieczoru – Zespołu Capitan Folk. Wokalista grupy Dawid Kurnik rozgrzał publiczność i porwał do tańca znanymi, polskimi przebojami biesiadnymi. Dożynki Powiatowe i Gminne w Połańcu zakończyły się zabawą dożynkową z zespołem Sprytni. Zarówno dorośli jak i młodzież tańczyli, bawiąc się z góralską kapelą do północy.

Organizatorzy Dożynek Powiatowych i Gminnych składają serdeczne podziękowania za wsparcie organizacji tego wydarzenia.

– sponsorom: Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A., MULTON Sp. z o.o. Koniecpol, Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Staszów, Firma Produkcyjno – Handlowo – Usługowa ALUBEST Paweł i Marcin Balawender s.c., Zakład Instalacji Elektrycznych Wiesław Kopeć, Firma Handlowo-Usługowa RADCAR Zbigniew Fic, Polprzem spółka z o.o., Elporem i Elpoautomatyka spółka z o.o., Bank Spółdzielczy w Połańcu, Zakład Remontowo-Budowlany DARBUD Adam DAROWSKI, Przedsiębiorstwo BUDOWLANE POLBUD Tomasz DAROWSKI, Produkcja Wędlin i Wyrobów Wędliniarskich Kazimierz Zaliński, Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowe PROPOL Sp z o.o., Zajazd Promyk, Market Helena Staszów, Alina i Mieczysław Dudek, Alicja Chyla, STREFA-TECH Anna Różalska, Restauracja „Stefanek” Jerzy Stefaniak, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Staszów Sp. z o.o.

– partnerowi społecznemu: Enea Elektrownia Połaniec S.A.

– KGW, stowarzyszeniom, firmom i instytucjom za przygotowanie stoisk wystawienniczych i promocyjnych

– sołectwu Kamieniec, Tursko Małe, pani Jadwidze Kowenia sołtysowi sołectwa Maśnik za przygotowanie dekoracji dożynkowych

– służbom mundurowym za zapewnienie bezpieczeństwa podczas wydarzenia.

Podziękowania dla patronatów medialnych za obsługę i promocję imprezy: Portal Informacyjny – polaniec.com.pl, Echo Dnia Staszów, Tygodnik Nadwiślański, Radio Leliwa, Radio Kielce, TVP3 Kielce, stv.info.

Obrazek przedstawia muszlę z tłumem ludzi.

Więcej zdjęć – Kliknij tutaj!

Skip to content