Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Zmieniamy się dla Was!

Dożynki miejsko-gminne artystycznie

„Kiedyż się rolnik ma weselić i Bogu pokłonić

i ziemi błogosławić i ludziom za pomoc dziękować,

jeżeli nie wtedy, gdy pod dach swój zgromadzi owoce

pracy mozolnej i zabiegów całorocznych”

Zygmunt Gloger

Tradycja i obyczaje dożynkowe są ważnym elementem naszej kultury. Pieczołowicie spisywane i przekazywane z pokolenia na pokolenie zwyczaje to niematerialne dziedzictwo połanieckiej ziemi. Dbałość o naszą tradycję to jeden z celów projektu „NASZA PRZESTRZEŃ KULTURY” realizowanego przez grupę młodzieży, wychowanków Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Bardzo Młoda Kultura 2023-2025. Świętokrzyskie , a dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Młodzież w przygotowaniach wspierali instruktorzy, pasjonaci historii oraz tradycji: Małgorzata Dalmata – Konwicka, Marzena Drożdżowska i Katarzyna Drożdżowska. W przedstawionym podczas Dożynek Miejsko Gminnych MISTERIUM ŻNIWNYM młodzi ludzie w pełni oddali klimat dawnych dożynek, dbałość o każdy kłos zboża i okruch chleba oraz szacunek do symboli religijnych i „ojcowizny”. Wspólna modlitwa o urodzaj i pomyślność przy przydrożnej kapliczce, żęcie pierwszych kłosów zboża sierpem, robienie snopków i stawianie kopy to elementy programu. Scenki żniwne okraszone były ludową gwarą i przyśpiewkami, a prace polowe przedstawione w formie inscenizacji tanecznej zakończonej polonezem. Przekazanie tradycyjnego wieńca dożynkowego Gospodarzowi Dożynek Burmistrzowi Miasta i Gminy Połaniec oraz podzielenie się chlebem z publicznością zakończyło piękne, wzruszające MISTERIUM ŻNIWNE.

Słowa uznania dla wszystkich młodych wykonawców za zaangażowanie w przygotowanie i realizację Misterium Żniwnego.

Portal Informacyjny – polaniec.com.pl dziękujemy za zdjęcia.

Dożynki to jedno z najpiękniejszych i najbardziej symbolicznych świąt obchodzonych w Polsce. To czas radości i dziękczynienia, który od wieków gromadzi ludzi, by wspólnie celebrować zakończenie żniw. Dożynki to również czas zabawy, radości i wrażeń artystycznych. A takich nie brakowało podczas Dożynek Miejsko Gminnych w Połańcu. Scena tętniła muzyczną energią dzieci, młodzieży i zaproszonych artystów. W krakowskich strojach wspaniale zaprezentowały się połanieckie przedszkolaki, które jak zawsze z uśmiechem zatańczyły skocznego krakowiaka. Na ludowo, w kolorowych wiankach na głowie zaśpiewały najmłodsze wokalistki z CKiSz prowadzone przez Katarzynę Drożdżowską. Piękny program na folkową nutę zatańczyły pod czujnym okiem Weroniki Koziarz Dygulskiej grupy Digressz CKiSz. W ludowym repertuarze zaprezentowali się najbardziej rozśpiewani seniorzy z Połańca – Klub Seniora Megawat. Ciekawe, a zarazem odważne aranżacje przygotowali artyści z miasta partnerskiego Soleczniki na Litwie, którzy odwiedzili Połaniec na zaproszenie Moniki Pławskiej Dyrektorki Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Zespół Art of Music swoim występem udowodnił, że muzyka łącznie pokolenia, państwa, a przede wszystkim ludzi. Na zakończenie koncertu artyści wraz z Panią Grażyną Zabarauskaite Dyrektor Centrum Kultury w Solecznikach, dziękując za zaproszenie wręczyli włodarzom Miasta i Gminy Połaniec regionalne upominki. Podczas dożynek ludowa muzyka grała pierwsze skrzypce. Z przytupem wystąpiła Kapela „Od Połańca” prowadzona przez Jarosława Kobrynia. A zagrała tak energicznie, że nogi same rwały się do tańca i plac przed sceną szybko zapełnił się tańczącymi parami. Co więcej muzyczną energię podtrzymali kolejny wykonawcy. Zespół ,,Sidus” Połaniec na czele z Marzeną Drożdżowską jak zawsze oczarował publiczność znanymi pop-folkowymi przebojami, uśmiechem i młodzieńczą radością. Sidus nie ustępował ani na krok Kapela Góralska Ciupaga, która ze znanym sobie góralskim ogniem opanowała scenę. Mega energia, znakomity kontakt z publicznością, znane folkowe kawałki i ten góralski urok czego chcieć więcej. Może tylko zabawy dożynkowej z Zespołem Konkret Band. Świetna grupa i kawałki zagrane „pod nóżkę” były najlepszym podsumowaniem artystycznego programu Dożynek Miejsko Gminnych 2024 w Połańcu. Na kolejne, tak ciekawe wydarzenie musimy poczekać do przyszłego roku.

Organizatorzy Dożynek Miejsko Gminnych składają serdeczne podziękowania sołectwom gminy Połaniec, osiedlom, Kołom Gospodyń Wiejskich, OSP, sponsorom, firmom, instytucjom i osobom prywatnym za wsparcie organizacji tego wydarzenia i zaangażowanie w przygotowania Święta Plonów.

Podziękowania dla patronatów medialnych za obsługę i promocję imprezy: Portal Informacyjny – polaniec.com.pl, Echo Dnia StaszówTygodnik Nadwiślański, Radio Leliwa, Radio Kielce.

Więcej zdjęć w galerii

Skip to content