Na specjalne zaproszenie mera rejonu Solecznickiego, Pana Zdzisława Palewicza oraz Pani Grażyny Zabarauskaite, Dyrektor Centrum Kultury w Solecznikach, delegacja w licznym składzie: Jarosław Kądziela Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec, Monika Pławska Dyrektorka Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, Małgorzata Dalmata-Konwicka regionalistka, miłośniczka wileńszczyzny, pedagożka, nauczycielka historii, Zespół ,,Sidus” Połaniec z instruktorką Marzeną Drożdżowską, przebywała w dniach 1-2 marca 2025 roku na Wileńszczyźnie w ramach wymiany kulturalnej i współpracy miast partnerskich.
Celem wyjazdu było również kultywowanie dziedzictwa niematerialnego Polski w postaci przyśpiewek i muzyki ludowej oraz uczczenie pamięci wielkich Polaków. W miejscu, gdzie mocno zakorzenione jest umiłowanie polskości, prezentacja artystyczna naszej młodzieży, złożenie kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza oraz symbolicznej wiazanki na cmentarzu na Rossie, nabrała wyjątkowego charakteru. Członkowie delegacji wraz z lokalnymi władzami, Wicemerem Solecznik, Panem Waldemarem Śliżewskim, Wójtem Jaszczun Wandą Bielską, Panem Tadeuszem Radisem -członkiem Rady Gminy i sołtysem, Panem Mirosławem Wojtkiewiczem, wzięli udział w tegorocznym Święcie Zapustów.
W sobotę, w godzinach wieczornych zespół Sidus brawurowo zaprezentował na scenie Domu Kultury w Jaszczunach bardzo bogaty, barwny program artystyczny, gdzie poprzez swój wspaniały śpiew i taniec, przedstawił naszą polską kulturę, historię i tradycję we wszystkich jej możliwych odcieniach. Publiczność wprost szalała z zachwytu! Bisy i brawa nie ustawały! Padły ze sceny pochwały i słowa uznania zarówno dla wykonawców, jak i instruktora. Społeczność Jaszczun była pod ogromnym wrażeniem wykonawców, ich umiejętności i talentu. I już mamy zaproszenie na kolejne uroczystości od lokalnych władz… Następnego dnia , w niedzielę, połaniecka delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem patrona miasta Solecznik, a zarazem naszego wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza, a następnie odwiedziła Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie przekazała dla tamtejszych domów dziecka paczki, w tym ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Połańcu, słodycze, artykuły papiernicze i sprzęt AGD, co spotkało się z niemałym wzruszeniem personelu i wychowanków. Każda pomoc takim instytucjom jest na wagę złota… Podsumowaniem tego krótkiego, ale bardzo owocnego pobytu była wspaniała wycieczka do stolicy – Wilna, miasta lat młodości Ojca Naszej Niepodległej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, naszych wieszczów narodowych i wielu innych sławnych Polaków. Nieoceniona, żywa kopalnia wiedzy, przewodnik wileński , Pani Regina Zimińska, oprowadziła nas po starówce. Zwiedziliśmy między innymi Ostrą Bramę, gdzie znajduje się obraz Najświętszej Panienki cudami słynący, a także inne zabytki, cerkwie i kościoły. Zwieńczeniem pobytu w Wilnie była wizyta na cmentarzu na Rossie, miejscu pamięci pokoleń wielkich Polaków, gdzie złożyliśmy kwiaty na grobie matki J. Piłsudskiego , Marii z Bilewiczów i serca Marszałka, również w tym grobie złożonego.
Kochajmy Kresy, kochajmy Wileńszczyznę, pokazujmy ją kolejnym pokoleniom, bo to część naszej, jakże bogatej historii , bez której patrzeć w przyszłość jest rzeczą niemożliwą.
/Małgorzata Dalmata-Konwicka/













