Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Dni Kultury Połanieckiej po raz czwarty

DNI KULTURY POŁANIECKIEJ

Tacy byliśmy – lata 80”

16 – 18 wrzesień

Widowisko muzyczne „Ten wasz świat” otwarło czwarte Dni Kultury Połanieckiej. Godzinny program w wykonaniu młodzieży przeniósł wszystkich w czasy społecznego niepokoju, walki i bezsilności wielu tysięcy ludzi. Pokazał PRL-owską rzeczywistość z kilometrowymi kolejkami, biało – czerwonymi sztandarami, godziną policyjną i wizją idealnego świata. Muzyka w tych czasach kwitła z niespożytą siłą, dawała nadzieję na przyszłość, poruszała zakazane tematy, bawiła. Mocne brzmienia odbiły się echem tamtych lat. Dla wielu osób muzyczne przedstawienie było niezwykle wzruszającym obrazem Polski minionego czasu. Były gromkie brawa, gratulacje i podziękowania. Głos zabrał Starosta Powiatu Staszowskiego Michał Skotnicki, Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Tarnowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Połańcu Stanisław Lolo, Wójt Gminy Borowa Edward Błażejowski, Przewodniczący Rady Gminy Borowa Mieczysław Wiącek.

{phocagallery view=category|categoryid=87|limitstart=0|limitcount=5}

 

Publiczność zasmakowała w symbolach lat 80 oglądając przygotowaną z tej okazji wystawę. Wśród eksponatów znalazły się min. butelki, ubrania, sprzęt muzyczny, proporczyki, kartki żywnościowe. Tego wieczoru kawiarnia zamieniła się w lokal z lat 80. Bistorowe obrusy, mała czarna w szklankach i co najważniejsze wspomnienia minionych lat. Wieczorek poprowadziły panie Krystyna Wojtyś z Joanną Pietras zachęcając wszystkich do wspomnień i dyskusji o tym co było, minęło a pozostawiło trwały ślad w pamięci.

 

Kolejny dzień Dni Kultury Połanieckiej upłynął w sympatycznej, konkursowej atmosferze. Bitwę na głosy stoczyło 36 uczestników w czterech kategoriach wiekowych. W jury I Festiwalu Piosenki „Za każdy uśmiech” do tekstów Jacka Cygana zasiedli: Piotr Żak, Zbigniew Brzeski, Katarzyna Drozdalska, Wojciech Mucha. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom, stoczyli wokalny bój o złote, srebrne i brązowe płyty. Wśród solistów jurorzy dostrzegli wiele talentów i osobowości scenicznych. Wybór był niezwykle trudny. Po burzliwej naradzie jury zdecydowało przyznać złote płyty: Natalii Teter, Wiktorii Pikul, Katarzynie Drożdżowskiej i Izabeli Czapli. Wyróżnieni soliści otrzymali albumy o Połańcu. Na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe dyplomy i słodki poczęstunek ufundowany przez Piekarnię Bogumiły Ryjo z Połańca oraz PHU „Duet”.

Sobota zakończyła się projekcją filmu z lat 80 tych „Ucieczka z kina „Wolność”.

 

Ostatniego dnia imprezy ciepłe jesienne słonce zawitało do Połańca. Zebrani na połanieckim Rynku koneserzy podziwiali motoryzacyjne symbole PRL-u. Wśród aut nie zabrakło znanych marek, które do dziś są krążownikami szos. Około godziny 15.30 w asyście policji samochody przejechały ulicami Połańca pod muszlę koncertową. Warkotem silników zaznaczyły swoją obecność na koncercie finałowym Dni Kultury Połanieckiej „Tacy byliśmy – lata 80”.

Skip to content