Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Zmieniamy się dla Was!

Połaniec Promował Kulturę

{phocagallery view=category|categoryid=121|imageid=2987|float=left}

POŁANIEC PROMOWAŁ KULTURĘ…

Od środy do soboty w Połańcu królowała muzyka, sztuka i taniec. Pierwszego dnia imprezy Gra Terenowa z udziałem mieszkańców gminy i harcerzy przypomniała wszystkim zabawę w podchody. Ze znakomitym humorem wyruszyli poszukiwacze „kulturalnych skrzynek” na odkrywanie tajemnic. Podchody zakończyły się przed Centrum Kultury gorącą herbatką i bigosem oraz wspólnym układaniem wielkich puzzli z panoramą Połańca. Gdy Połaniec został „zbudowany” Burmistrz Miasta i Gminy uroczyście przekazał dyrektor CKiSz klucz do miasta na czas trwania Dni Kultury. W tym dniu również nastąpiło otwarcie wystawy przygotowanej przez mieszkańców pod wspólnym tytułem „Połanieckie inspiracje”. Wystawę nadal można obejrzeć w CKiSz.

{phocagallery view=category|categoryid=121|limitstart=0|limitcount=4|imageordering=8}

Była sobie raz dziewczyna…zwyczajna nastolatka jakich wiele. W marzeniach ukrywała prawdziwą swą twarz. Żyła wśród masek i z dnia na dzień czekała…” tymi słowami rozpoczęło się widowisko muzyczne oparte na musicalu Romeo i Julia. Barwna, muzyczna opowieść o miłości nastolatki przedstawiona w nowoczesnej konwencji przeniosła publiczność w świat współczesnej młodzieży. Ukazała marzenia, pragnienia, zazdrość, gniew i strach młodych ludzi. Poprzez znakomitą grę aktorską postaci Julii publiczność stała się odbiorcami wszystkich jej emocji. Świetny wokal i choreografia dopełniły całości tworząc artystyczny obraz.

W piątek 14 września w CKiSz odbył się II Festiwal Piosenki „Za każdy uśmiech” z piosenkami Maryli Rodowicz. Czterdziestu wokalistów z województwa świętokrzyskiego zaprezentowało we własnej aranżacji najbardziej znane przeboje Maryli Rodowicz. Jury w składzie: Kamila Wolska, Mariusz Maliga oraz Zbigniew Brzeski w trakcie kilkugodzinnych przesłuchań wybrało najlepszych wykonawców w czterech kategoriach wiekowych przyznając im pamiątkowe złote, srebrne i brązowe płyty. Nagrody trafiły do:

{phocagallery view=category|categoryid=122|limitstart=0|limitcount=4|imageordering=9}

I kategoria wiekowa
I miejsce Karolina Szeleś
II miejsce Wiktoria Pongowska
III miejsce Natalia Nowak
II kategoria wiekowa
I miejsce Eliza Tutak
II miejsce
eksekwo Paweł Pawlik i Wiktoria Pikul
III miejsce Alicja Mikuśkiewicz

III kategoria wiekowa
I miejsce Katarzyna Chodurek
II miejsce Paulina Chyc
III miejsce Katarzyna Drożdżowska

IV kategoria wiekowa
I miejsce Dorota Karasińska-Kozłowska

 

Dodatkowo wyróżniono:

Julię Kicińską, Wiktorię Polak, Natalię Opałko, Amelię Arendarską, Karolinę Dudek i Karolinę Linowską.

Finał Dni Kultury Połanieckiej „Teatralne inspiracje” rozpoczął się w sobotnie popołudnie na muszli koncertowej w Połańcu Przeglądem Młodzieżowych Zespołów Muzycznych. Do rywalizacji stanęło sześć kapel z terenu województwa świętokrzyskiego. Przegląd okazał się sprawdzianem muzycznym dla młodych ludzi, którzy z pasją oddają się temu co kochają najbardziej. Każdy z zespołów zaprezentował inny styl grania i inny charakter muzyki, co znacznie utrudniło wybór najlepszej grupy. Komisja w składzie: Zbigniew Brzeski, Marzena Drożdżowska i Jarosław Kobryń po burzliwych naradach ustaliło werdykt. Pierwsze miejsce zajął zespół HARDWARE z Centrum Kultury z Jędrzejowa. Drugie powędrowało do grupy NA POCZEKANIU ze Staszowskiego Ośrodka Kultury a trzecie zajął zespół BLUE MOON również ze Staszowa. W trakcie całego Przeglądu publiczność miała okazję przyznać Nagrodę Publiczności dla najciekawszego zespołu. Decyzją słuchaczy pamiątkowa złota płyta powędrowała do zespołu HARDWARE, tym samym potwierdzając wynik jury. W oczekiwaniu na plenerowy spektakl na szczudłach „Serce Don Juana”na scenie zaprezentowały się laureatki obu edycji Festiwalu Piosenki „Za każdy uśmiech”. Dla najmłodszych przygotowano „zabawy animacyjne w pigułce” jako zaproszenie do udziału w zajęciach prowadzonych w CKiSz. W kąciku organizatora dostępne były ulotki informujące o i zajęciach w nowy roku artystycznym w CKiSz.

{phocagallery view=category|categoryid=123|limitstart=1|limitcount=4}

Tuz po godzinie 19.00 krakowska Scena Kalejdoskop zaprezentowała teatralny spektakl na szczudłach. Muzyczna powieść bez słów, jedynie za pomocą gestów i mimiki twarzy zaciekawiła i zyskała nowych zwolenników tego rodzaju sztuki. Wspaniała muzyka poważna oddała charakter widowiska ukazując wewnętrzną walkę Don Juana. W półmroku i kolorowym świetle diabły walczyły o duszę nieszczęśliwego kochanka.

Koncert legendy polskiej muzyki rozrywkowej poprzedził niesamowity pokaz sztucznych ogni. Widowisko pirotechniczne snopem spadających iskier rozświetliło nie tylko plac muszli koncertowej ale i cały Połaniec, tworząc jedyną w swoim rodzaju magiczną chwilę. Wulkanem energii wybuchły na scenie Czerwone Gitary. Niesamowitą siłę zespołu stanowią stare i nowe przeboje. Któż nie zna „Dozwolone od lat 18-stu”, „Kwiaty we włosach”, „Płoną góry” czy z nowszych propozycji „Senny szept” i „Wezmę Cie ze sobą”. Taki jak kiedyś cała Polska tak w sobotni wieczór cały Połaniec śpiewał szlagiery Czerwonych Gitar. Koncert okazał się strzałem w dziesiątkę, trafił w gusta osób w każdym wieku a „giganci sceny” pożegnali połaniecką publiczność dopiero po kilku bisach. Na zakończenie artystyczno – muzycznego finału Dni Kultury Połanieckiej zaprezentowała się utalentowana grupa tancerzy z ogniem LUMEN NOCTIS. W nowoczesnym pokazie w formie teatralnej inspiracji zawarli piękno ognia jako żywiołu we władaniu człowieka.

{phocagallery view=category|categoryid=123|limitstart=19|limitcount=4|imageordering=8}

Dyskoteka pod gwiazdami Organizatorzy zakończyli piąte Dni Kultury Połanieckiej „Teatralne inspiracje” zapraszając na kolejne kulturalne doznania już za rok.

Sponsorami Dni Kultury Połanieckiej „Teatralne inspiracje” byli:

Miasto i Gmina Połaniec, Nadleśnictwo Staszów, Varmil sp. z o.o, Sieć Handlowa „Delikatesy Centrum”, „Koreczek” s.c, Sklep Monopolowo – Spożywczy T. Ratusznik i W. Ratusznik, Piekarnia „Zdrowiej” Paweł Chałoński, Zakład Instalacji Elektrycznej W. Kopeć.

Serdecznie dziękujemy.

Więcej zdjęć w  fotogalerii…

Skip to content