Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Dożynki Gminno-Powiatowe w Połańcu

{phocagallery view=category|categoryid=390|imageid=12796|float=left}

W każdym bochnie chleba tkwi ziarnko zboża, okruch soli, kropla wody, praca rąk człowieka i dobroć Boża „

Dożynki to radość i odpoczynek po trudnej pracy. To święto wszystkich tych którzy wieś kochają, rozumieją i dla niej pracują. W tym roku to Połaniec był miejscem Dożynek Gminno – Powiatowych. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych i przemarszem ulicami miasta imponującego korowodu dożynkowego, który poprowadziła Orkiestra Dęta KiZChS ,,Siarkopol” S.A. na muszlę koncertową. Zaszczytną funkcję Starostów dożynek pełnili: Pani Ewa Moryto z Rybitw w gminie Połaniec i Pan Zygmunt Stępień z Bukowej w gminie Osiek, którzy przekazali na ręce organizatorów – Starosty Powiatu Staszowskiego Michała Skotnickiego i Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec Jacka Tarnowskiego oraz współorganizatorów – Przewodniczącego Rady Powiatu Damiana Sieranta i Przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Lolo pachnący, wypieczony z tegorocznego ziarna chleb. Chlebem tym wszyscy symbolicznie podzielili się ze uczestnikami dożynek. Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu zadbalo o interesującą, bogatą w dekoracje, rekwizyty i stroje część obrzędową. Ponad 50 dzieci i młodzież z sekcji wokalnej, teatralnej i tanecznej pięknie przedstawiły w artystycznej formie życie i pracę rolników na polu. Na scenie pojawił się drabiniasty wóz, snopki zboża i żniwiarki z sierpami gotowe do pracy. Lekkie, humorystyczne scenki, okraszone gwarą i przyśpiewkami przywiodły na myśl czas dzieciństwa spędzony na wsi. Wspomnienia szczególnie u starszych osób wywołały emocje i wzruszenie. Program zachwycił publiczność, która nagrodziła młodych wykonawców ogromnymi brawami. Na ludową nutę, wesoło i z przytupem zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Sichowianie” i Kapela „Nadwiślanie”. Bawili muzyką lekką, przyjemną, bliską sercu każdego Polaka, wywołując przy tym niemałe emocje wśród słuchaczy.

Szczególną dawkę emocji dostarczył konkurs na najpiękniejszy, gminny wieniec dożynkowy i konkurs na najpiękniejszy powiatowy wieniec dożynkowy Powiatu Staszowskiego. Bezkonkurencyjny w obu konkursach okazał się wieniec z Turska Małego, Turska Małego Kolonii, który w najbliższą niedzielę reprezentował będzie Powiat Staszowski na Dożynkach Wojewódzkich w Sandomierzu. W konkursie gminnym II miejsce zajęła Okrągła Luszyca a III Rybitwy. W konkursie powiatowym uznanie w oczach jury zdobyły wieńce z gminy Rytwiany i Osieka zajmując kolejno II i III miejsce. Wszystkie sołectwa, które wzięły udział w konkursie zarówno na szczeblu gminnym jak i powiatowym otrzymały pamiątkowe dyplomy i symboliczne nagrody pieniężne, które wręczyli zaproszeni goście, władze powiatu oraz miasta i gminy Połaniec. Tego dnia rozstrzygnięto także konkurs na ,,Piękną i bezpieczną zagrodę przyjazną środowisku”. Pierwsze miejsce zajęło gospodarstwo Edyty i Zbigniewa Grochowskich z Szydłowa, druga nagroda powędrowała do Marty i Zbigniewa Zająców z Orzelca Dużego w gminie Łubnice. Podczas dożynek dziewięciu rolników z powiatu staszowskiego otrzymało odznaczenia resortowe Ministerstwa Rolnictwa ,,Za zasługi dla rolnictwa”.

Na Dożynkach Gminno – Powiatowych w Połańcu nie mogło zabraknąć muzycznego akcentu z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Na scenie pojawiły się ubrane w stroje ludowe zespoły wokalne Wajpak i Radius. Rozbrzmiało …. „stoi lipka zielona”, „W moim ogródeczku” i „Takiego Janicka”. Zespoły swoją energią, mocnym brzmieniem i folkową nutą rozruszały publiczność. Występ zespołu Wajpak i Radius był przedsmakiem do kolejnej prezentacji muzycznej w wykonaniu zespołu wokalnego Sidus. Stylizacje z lat 70, piękne dziewczyny i piosenki ABBY znalazły uznanie w oczach słuchaczy, którzy nagrodzili występ dużymi brawami. Zespół Sidus był niejako supportem dla Gwiazdy Wieczoru – Zespołu Akcent. Zespół z 26 letnim stażem scenicznym i piosenkami, które znają pokolenia porwał do wspólnej zabawy tłumy na placu muszli koncertowej. Zenon Martyniuk swoim charakterystycznym głosem oczarował niejedną fankę muzyki disco – polo. Dożynki Gminno – Powiatowe w Połańcu zakończyły się zabawą ludową z ZESPOŁEM SUKCES. Zarówno dorośli jak i młodzież bawili się z zespołem do północy.

Organizatorzy Dożynek Gminno – Powiatowych składają serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe sponsorom: Budomex Kazimierz Górniak spółka jawna, Polprzem spółka z o.o., Zakład Remontowo – Budowlany Kazimierz Mazur, Zakład Instalacji Elektrycznych Wiesław Kopeć.

Podziękowania za przygotowanie stoisk wystawienniczych: ŚODR w Modliszowicach – Powiatowy Zespół Doradczy w Staszowie, LGD Dorzecze Wisły; Koło Gospodyń Wiejskich Wilkowa, ARMiR Staszów; Stowarzyszenie Szczeglice – „tradycja, kultura, rozwój”; stoiska wystawiennicze z Gminy Osiek i Szydłów; Nadleśnictwo Staszów, Bank Spółdzielczy z Szydłowa.

Serdeczne podziękowania dla Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz twórców ludowych: Konstantego Michorowskiego, Elżbiety Kot, Marii Skrobacz, Stanisława Szuberta, Krystyny Bąk, Haliny Łasicy za udostępnienie prac na wystawę regionalną.

Organizatorzy składają szczególne wyrazy podziękowania dla Piekarni „Rożek” Bogusławy Ryjo za przekazanie chlebów dożynkowych, sołectwom z Gminy Połaniec za przekazanie płodów rolnych i elementów dekoracji.

Podziękowania dla patronatów medialnych za obsługę i promocję imprezy: Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański, Radio Leliwa, TVP Kielce S.A.

{phocagallery view=category|categoryid=390|limitstart=0|limitcount=109}

Skip to content