Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

GMINNE ŚWIĘTO PLONÓW W ZDZIECIACH NOWYCH

Pomimo niesprzyjającej aury dożynki w Zdzieciach Nowych przebiegały w serdecznej i ciepłej atmosferze. I nawet deszcz nie zniechęcił uczestników do wspólnego świętowania i zabawy. Kolorowe dekoracje i zabawne „słomiane postaci” z uśmiechem witały gości wskazując drogę na plac dożynkowy. Na uczestników imprezy czekały stoiska wystawiennicze, kiermasze i urządzenia rekreacyjne dla dzieci. Ze śpiewem i muzyką Zespół Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka” wprowadził na plac barwny korowód z pięknymi wieńcami. Uroczystości rozpoczęła msza święta celebrowana przez ks. proboszcza Jana Wamyja, ks. proboszcza Witolda Dobrzańskiego i ks. proboszcza Józefa Grabdę.

Część oficjalną poprowadziła Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu Joanna Juszczyńska, która witając wszystkich zaprosiła na scenę Starostów Dożynek – panią Annę Pederską i pana Franciszka Chlebka, by przekazali pachnący dożynkowy chleb na ręce Gospodarza Miasta i Gminy Połaniec Jacka Tarnowskiego. Burmistrz ciepło przywitał mieszkańców i przybyłych gości, podziękował sołectwu Zdzieci Nowe za ogromną pomoc i olbrzymie zaangażowanie w przygotowanie imprezy, wszystkim sołectwom za wykonanie pięknych wieńców, a rolnikom za trud i poświęcenie w pracy na roli. Słowa uznania i podziękowania dla rolników padły również z ust Przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Lolo. Podziękowania za pomoc w kierunku mieszkańców sołectwa Zdzieci Nowe, a także życzenia dobrej zabawy dla wszystkich skierowała sołtys wsi Leokadia Gozdek oraz zaproszeni goście: Poseł Anna Krupka, Agata Bieńkowska – Członek Zarządu województwa świętokrzyskiego, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Borowa Mieczysław Wiącek, Wójt Gminy Szydłów Jan Klamczyński. Wszyscy podkreślali jak ważna i odpowiedzialna jest praca polskiego rolnika, której symbolem są stojące wieńce dożynkowe i przekazany chleb.

{phocagallery view=category|categoryid=440|limitstart=0|limitcount=5}

Podczas dożynek odbyło się symboliczne otwarcie obiektu, na którym odbywała się impreza złożonego z kompleksowo wyposażonej świetlicy, nowoczesnego placu zabaw, boiska sportowego do piłki nożnej i koszykówki z bezpiecznym ogrodzeniem i piłko chwytem. Kompleks rekreacyjno-sportowy w Zdzieciach Nowych powstał dzięki pozyskanym przez Gminę Połaniec środkom unijnym przy wsparciu Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Ulewa nie była straszna gdy w namiotach zabrzmiały pierwsze akordy znanych biesiadnych przyśpiewek, a chętnych do śpiewania z Zespołem Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka” nie brakowało. Skoczne oberki, poleczki i piosenki ludowe wyciągnęły do tańca nie bojących się deszczu tancerzy i wkrótce podłoga zapełnił się parami. Szkoda tylko, że dzieci i młodzież nie miały możliwości zaprezentowania przygotowanego programu artystyczno – obrzędowego, ale jak zapewniła Dyrektor CKiSz inscenizacja zostanie przedstawiona podczas najbliższej imprezy. Padający deszcz uniemożliwił komisji dożynkowej wybór najwspanialszego wieńca, który reprezentował będzie Gminę Połaniec podczas Dożynek Powiatowych. Ocena wieńców miała miejsce następnego dnia. Komisja w składzie: Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Lolo, Pani Alina Strojnowska i Pani Bogusława Mas po dokładnym obejrzeniu wszystkich wieńców przyznała pierwsze miejsce sołectwu Tursko Małe i Tursko Małe Kolonia. Drugie miejsce zajął wieniec upleciony w sołectwie Rybitwy, a trzecie wieniec reprezentujący Winnicę. Wszystkie sołectwa, które wzięły udział w konkursie wieńców otrzymały nagrody pieniężne oraz pamiątkowe dyplomy.


W trakcie Dożynek rozstrzygnięty został konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę przygotowaną z lokalnego karpia. Inicjatorem konkursu i sponsorem wszystkich nagród była Lokalna Grupa Rybacka „Świętokrzyski Karp”. W konkursie wzięły udział 4 Rady Sołeckie z Gminy Połaniec: Rada Sołecka z sołectwa Maśnik, Ruszcza, Rybitwy i Zrębin, którym Prezes Lokalnej Grupy Rybackiej „ Świętokrzyski Karp” Wacław Szczoczarz wręczył wspaniałe nagrody.


Podczas całej imprezy scena tętniła muzyką. Na ludową nutę, wesoło i z przytupem przygrywał Zespół Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka”. Bawili muzyką lekką, przyjemną, bliską sercu każdego Polaka, wywołując przy tym niemałe emocje wśród słuchaczy. Na scenie pojawili się również inni artyści: Adam Chrola & Karol Hadrych, którzy melodyjnymi i pełnymi ciepłej energii piosenkami i kawałkami w klimacie disco – dance porwali uczestników imprezy do deszczowego tańca. Dożynki Gminne w Zdzieciach Nowych zakończyły się zabawą taneczną z Zespołem Sekret. Zarówno dorośli jak i młodzież nie zważając na pogodę tańczyli, bawiąc się z zespołem do przysłowiowego „białego rana”.

{phocagallery view=category|categoryid=440|limitstart=6|limitcount=0}

Skip to content