Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

NIEDZIELNE POPOŁUDNIE ZE SZTUKĄ NIEPROFESJONALNĄ….

{phocagallery view=category|categoryid=407|imageid=14929|float=left}

Dni Kultury Połanieckiej dobiegły końca…… Przez dwa miesiące „wracaliśmy do źródeł” między innymi poprzez wystawę świętokrzyskiej chaty z lekcjami historii na żywo i warsztaty rękodzieła artystycznego  szukając inspiracji w sztuce ludowej. Stworzyliśmy widowisko słowno – muzyczne, związanego z wierzeniami i legendami świętokrzyskimi. Bawiliśmy koncertowo czerpiąc energię z muzycznych  tradycji wielu pokoleń.  W naszych działaniach mocno wsparło nas Stowarzyszenie „Działaj Z Energią” realizując projekt ŚFFI – Świętokrzyski Festiwal Folkowych Inspiracji w formie Przeglądu Twórczości Nieprofesjonalnej i cyklu warsztatów rękodzieła artystycznego „Świętokrzyskie krajobrazy” i „Świętokrzyska czarownica”.

{phocagallery view=category|categoryid=407|limitstart=151|limitcount=5}

 

 

Na ostatnie spotkanie w ramach Dni Kultury Połanieckiej licznie przybyli mieszkańcy Połańca i okolicznych gmin, zaproszeni goście i artyści. Wszyscy stworzyli fantastyczną atmosferę, która sprzyjała prowadzonej tego dnia akcji charytatywnej na rzecz chorego Stasia. W Przeglądzie Twórczości Nieprofesjonalnej wzięli udział nieznani, świętokrzyscy artyści – amatorzy; pasjonaci tworzący piękną sztukę użytkową. Celem przeglądu było pokazanie, że warto żyć artystycznie, sprawiać innym radość dzieląc się swoim hobby, nie pozostając przy tym anonimowym. Po raz pierwszy w Przeglądzie Twórczości Nieprofesjonalnej uczestniczyli: Kinga Biskup i Katarzyna Wadowiec, dla których świat kanzashi nie ma tajemnic. Marzena Kwiatkowska specjalizująca się w masie solnej i technice decoupage. Anna Adamczak, która nową pasję odkryła wraz z bawełnianym sznurkiem tworząc Kokoszanki. Ludmiła Karpowa, która odpoczywając tworzy szydełkowe cudeńka. Danuta Małkowska z fantastycznymi szydełkowymi serwetami i bieżnikami. Beata Grzesik i Agnieszka Gilbert, dla których kanwy i haft krzyżykowy to odskocznia od codzienności. Anita Cichoń i Małgorzata Sekuła ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Połanieckiej „Z tradycją w nowoczesność”, dla których sztuka użytkowa i tworzenie biżuterii od niedawna stało się sposobem na artystyczne życie. Wśród wszystkich wspaniałych ozdób, przedmiotów i bibelotów znalazły się prace uczestników warsztatów rękodzieła artystycznego. Obrazy „Świętokrzyskie krajobrazy” powstały przy wsparciu Aliny Strojnowskiej specjalizującej się w różnych technikach filcowania, „Świętokrzyskie czarownice” to wynik ciężkiej pracy z gliną podczas warsztatów prowadzonych przez Małgorzatę Kurgan.

Niedzielne spotkanie obfitowało w artystyczne niespodzianki. Po chwilach emocjonalnych zachwytów nad sztuką przyszedł czas na emocjonalne wrażenie za sprawą spektaklu obrzędowego „Żniwne tradycje” w wykonaniu naszej młodzieży z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Prosta forma, elegancja, słowo mówione, taniec i śpiew stworzyły w całości żywy obraz prac polowych w dawnej Polsce. W tym artystycznym powrocie na świętokrzyską wieś nie zabrakło wzruszeń i elementów humorystycznych. Zadbała o to fantastyczna młodzież mocno zaangażowana w realizację wielu działań w ramach Dni Kultury Połanieckiej i równie  wspaniali instruktorzy: Krystyna Orlicz, Marzena Drożdżowska i Weronika Koziarz – Dygulska.

Zakończeniem spotkania był koncert pińczowskiej Ludowej Kapeli Ponidzie. Kilka lat temu Kapela podbiła swoim występem Brukselę; tego popołudnia udało im się swoją muzyką chwycić za serce licznie zgromadzoną publiczność.

Gdy ucichły ostatnie dźwięki i dobiegł końca cykl kulturalnych spotkań, jakże miło było wspominać gromkie brawa, uśmiechnięte twarze uczestników i ciepłe słowa jakie padały po wszystkich naszych  artystycznych działaniach.

Więcej zdjęć!


Skip to content