Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Witamy na stronie

Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu

Warsztaty budowania formy psychofizycznej

Na zdjęciu grupa ćwiczących kobiet

Gimnastyka dla seniorów

Instruktor: Weronika Koziarz-Dygulska
Termin zajęć:
poniedziałek, piątek 11.00-12.00

Aktywność ruchowa, szczególnie w grupie rozładowuje stres i negatywne emocje, dając nie tylko lepszą kondycję fizyczną, ale i psychiczną. Odpowiednia do wieku i możliwości dawka ruchu powoduje wydzielanie endorfin i serotoniny – hormonów redukujących napięcie, zmniejszających stres i poprawiających nastrój. 

Na zdjęciu grupa aktywnie ćwiczących osó

Qigong - ćwiczenia na długowieczność

Instruktor: Alina Switek
Termin zajęć:
wtorek 12.00-13.00

Długowieczność  to styl życia oparty na poprawie jego jakości, a nie tylko długości, mający na celu cieszenie się dobrym zdrowiem ciała i umysłu do późnych lat. Nasze codzienne nawyki mogą nam w tym pomóc. Jednym z nich są systematyczne zajęcia w CKiSz.

        Spotykając się we wtorki na zajęciach Qigong,  wykonujemy między innymi rytuał pięciu ćwiczeń tybetańskich, ich praktykowanie wpływa na poprawę mikrokrążenia w naczyniach włosowatych. Dostarczają one tlen oraz składniki odżywcze do najdalszych zakątków ciała, zabierają odpady przemiany materii i toksyny. Relaksacja pomiędzy ćwiczeniami tybetańskimi wzmaga ten proces. Praktyka 5 rytuałów tybetańskich doskonale wpływa na ruchomość wszystkich stawów i kondycję. Poza tym ćwiczenia mają w sobie elementy jogi, czyli pracy z oddechem  i medytacją, co sprawia, że wprowadzają nas w stan pogodnej akceptacji otaczającego nas świata. Pojawia się cierpliwość, mamy więcej energii, choć nie jesteśmy pobudzeni. Dzięki temu wszystkiemu wzrasta ochota do innych aktywności.

Nordic Walking

Instruktor: Alina Switek 
Termin spotkań:
środa 15.30

Nordic Walking to dyscyplina opracowana w latach dwudziestych ubiegłego stulecia przez fińskich narciarzy biegowych. Polega na rytmicznych marszach ze specjalnymi kijami. Ważne, by były one idealnie dobrane do wzrostu! Poprawnie uprawiany angażuje ponad 90 % mięśni całego ciała, dobroczynnie wpływając na zdrowie i kondycję.

Można też traktować Nordic Walking jako terapię schorzeń stawów czy kręgosłupa oraz lek na problemy z układem krążenia. Na każdych zajęciach uczestnicy programu poznają zasady, uczą się odpowiednich ruchów.  Zwykle zaczynamy od wykonania kilku ćwiczeń, dzięki czemu łatwiej uczestnikom opanować podstawowy krok. Nauka techniki Nordic Walking pozwala przyjmować prawidłową postawę ciała. Systematyczna aktywność fizyczna prowadzi do optymalnego funkcjonowania mięśni, więzadeł, kości, stawów – na każdym etapie życia. Aktywność ruchowa, szczególnie w grupie rozładowuje stres i negatywne emocje, dając nie tylko lepszą kondycję fizyczną, ale i psychiczną. 

Na zdjęciu grupa osób podczas pokazu japońskich sztuk walki

Karate/ Bujutsu

Instruktor: Andrzej Wolski 
Termin zajęć: 
środa 18.00-18.45, sobota 14.30- 15.15

Jesteśmy przedstawicielami Bujutsu i Ushiro Karate w Polsce. Nie uczestniczymy w rywalizacji sportowej. To co robimy traktujemy jako sztukę walki która nie może być sportem.

Bujutsu uczymy się poprzez własne ciało i pracę naszego ciała z narzędziem walki w ręku, jakim jest miecz. Puste ręce – to Karate. Trening Bujutsu/ Karate dla dzieci zapewnia wszechstronny rozwój fizyczny, rozwija wszystkie cechy motoryczne. Właściwy oddech oraz techniki właściwie wykonywane kształtują poprawną i silną postawę ciała. Można ją uprawiać w każdym wieku. Poziom sprawności fizycznej nie ma znaczenia (w sensie sportowym). Siła i moc technik pochodzi z trzech naturalnych rzeczy: wzrok, oddech, postawa ciała. To wszystko poprzez ćwiczone w ten sposób kata, wraz z ich interpretacją tworzy w nas zmysł samoobrony, który budzi się w sytuacji zagrożenia. Nie jest on jednak brutalną siłą, to chronienie siebie i kontrola przeciwnika. Kata zawierają techniki. Zastosowania tych technik uczymy się w bunkai (interpretacji), co na późniejszym etapie stwarza nieograniczoną możliwość ich zastosowania.

Na zdjęciu dwie osoby wykonujące ćwiczenia oddechowo-uspokajające

Tai Chi

Instruktor: Andrzej Wolski 
Termin zajęć:
sobota 15.30-16.15.

Tai chi to chińska sztuka zdrowia, relaksu i harmonii, polegająca na poruszaniu całym ciałem w określony sposób, zgodny z założeniem sztuki. To co wyróżnia tai chi na tle innych aktywności ruchowych, to zaangażowanie umysłu. Ćwiczenia wykonuje się w cichy, skupiając się na każdym ruchu. Trening techniczny, poprzedzony zwykle łagodną rozgrzewką, zawiera ćwiczenia rozciągające, koordynujące i wzmacniające. 

Na zdjęciu dzieci bawiące się na trawie

Warsztaty rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne dzieci

Instruktor: Agnieszka Majewska

Zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne skierowane są do dzieci w wieku5- 6 lat. 

Podczas zajęć rozwijane są  umiejętności współpracy w zabawie oraz wrażliwości emocjonalnej. Dzieci uczą się rozpoznawania emocji u siebie czy innych, co kształtuje ich  umiejętności społeczne. Program warsztatów obejmuje również ćwiczenia umiejętności relaksacji i wyciszenia oraz poszerzanie słownictwa. Kolejną korzyścią  jest zwiększanie samodzielności dziecka. 

Warunkiem przyjęcia dziecka do grupy warsztatowej jest wcześniejsza konsultacja telefoniczna z rodzicem prowadzona przez psychologa.

Na zdjęciu kilka kciuków uniesionych w górę

Warsztaty wzmacniające poczucie własnej wartości

Źródło poczucia własnej wartości leży w sercu – we wspierających myślach, akceptacji. Fundamentem jest czuła miłość ofiarowana samemu sobie. Od głębokiego poczucia własnej wartości zależy jakość naszych relacji, pracy i satysfakcji, jaką czerpiemy każdego dnia. 

Na co dzień jednak jesteśmy atakowani opiniami, ocenami innych, które stają się dla nas perspektywą postrzegania samego siebie. Ma to daleko sięgające konsekwencje, które często negatywnie wpływają na rozwój osobisty. 

Na warsztatach wzmacniających poczucie własnej wartości dowiesz się, jak pokochać samego siebie.  Odbudujesz samoocenę, zaakceptujesz swoje niedoskonałości, przestaniesz bać się popełniania błędów i polubisz osobę, którą jesteś, zamiast wciąż dążyć do tego, by stać się osobą którą inni chcą, byś był.

Już niedługo będziemy mogli zaprosić Państwa na warsztaty. Szczegóły niebawem. 

Na zdjęciu medytująca osoba

Jak zachować równowagę? - zajęcia dla duszy i ciała

Równowaga oznacza harmonię, co pozwala żyć spokojnie, skutecznie oraz szczęśliwie. Warsztaty pn. „Jak zachować równowagę?” to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących harmonii i rozwoju. 
Obszar pracy nad ciałem obejmuje wszystko to, co pomaga w rozwoju zewnętrznym i poprawia kondycję, czyli sport, dieta, kosmetyka i pielęgnacja. Dusza – to nasza wewnętrzna równowaga, a więc uczucia, umiejętność rozpoznawania, nazywania i kontrolowania własnych emocji za pomocą medytacji i sesji oddechowych.

Już niedługo będziemy mogli zaprosić Państwa na warsztaty. Szczegóły niebawem. 

Skip to content